09.01.2014 13:30
Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın isimleri bir orkideye verildi

Singapur'da orkide bahçesini gezen Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın isimleri bir orkideye verildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Singapur'da, Botanik Parkı Orkide Bahçesini gezdi. Resmi programını sürdüren Başbakan Erdoğan, Singapur Parlamento Başkanlığını ziyaretinin ardından, eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki bakanlarla Botanik Parkı Bahçesine geldi. Bahçede orkidenin karışımından oluşturulan yeni bir tür olan mor renkli bir çiçeğe, Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın ismi verildi. Çiçekle ilgili bilgi alan Başbakan Erdoğan ve Emine Erdoğan, daha sonra devlet büyüklerinin isimlerinin verildiği çiçek adlarının kayıtlarının yer aldığı defterde, "Dendrobifm Tayyip-Emine Erdoğan" adlı çiçekle ilgili sayfaları imzaladı.
Daha sonra, eşi Emine Erdoğan ile bahçeyi gezen Erdoğan'a, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve bazı bürokratlar da eşlik etti. Başbakan Erdoğan, dünyanın en büyük limanlarından Singapur Limanında incelemelerde bulunduktan sonra, Telok Bilayoh Mezarlığına geldi.

Osmanlı döneminde, Güney Afrika’daki Müslümanlar arasında yaşanan ihtilafların çözümünde büyük rol oynayan, Singapur’da başkonsolos olarak görevlendirildikten sonra da bölge halkının kısa sürede sevgisini kazanan Ahmet Ataullah Efendi ile Jahor Sultanı Ebubekir’in kızı Hatice Sultan’ın mezarı da bu mezarlıkta bulunuyor. Başbakan Erdoğan, Ahmet Atatullah Efendi ve Hatice Sultan’ın mezarlarını ziyaret ederek dua okudu. Erdoğan, Singapur'da temaslarını tamamlamasının ardından THY'ye ait uçakla TSİ 13.20'de Malezya'ya hareket etti. Başbakan Erdoğan'ı, Singapur'daki Havalimanı'ndan Türkiye'nin Singapur Büyükelçisi Hakkı Taner Seben ve Singapurlu yetkililer uğurladı.

YORUMLAR