14.08.2014 13:14
Erdoğan, 'Dağılacağımızı düşünenler her seçimde hayal kırıklığı yaşadı'

Başbakan Erdoğan, 'Bizim tükeneceğimizi, dağılacağımızı, yorulacağımızı düşünenler her seçimin ardından hayal kırıklığı yaşadılar' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında konuştu. Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan bazı başlıklar şöyle: "Bizim tükeneceğimizi, dağılacağımızı, yorulacağımızı düşünenler her seçimin ardından hayal kırıklığı yaşadılar. Çünkü niyet hayır, akıbet hayır. Biz böyle yürüdük. Ama bunların niyeti hayır değildi, şerdi. Onun için de sonuçları hep tokat oldu"
"Partimizi kurduğumuzda bize ömür biçenler vardı ama yanıldılar. Onların dedikleri olmadı, Allah'ın dediği oldu. İktidar görevini üstlendiğimizde bize ömür biçenler yanıldılar. Yıpranacağımızı, dağılacağımızı, yorulacağımızı düşünenler her zaman yanıldılar. Ne yazık ki bizimle beraber yürüyenlerin içinde bile son zamanlarda AK Parti'nin kısa içinde dağılacağını, parçalanacağını söyleyenler var. Bu da çok manidar. Biz sadece milletten yetki alan bir parti olduk. Ama biz milletin hayır duasını da her daim yanında bulan bir parti olduk"

"10 Ağustos'ta seçimin galibi 77 milyon olmuştur"
"10 Ağustos cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi Recep Tayyip Erdoğan değil 77 milyon olmuştur, Türkiye olmuştur. Yeryüzündeki tüm dost ve kardeşlerimiz olmuştur. Bu seçimin mağlubu, kaybedeni de yoktur. Allah'ın izniyle 28 Ağustos'ta Türkiye Büyük Millet Meclisinde yeminimizi edip göreve başladığımızda 77 milyonun cumhurbaşkanı olacağımızdan da hiç kimsenin endişesi olmasın"
"13 yıl önce AK Parti'nin kuruluş töreninde yaptığım konuşmada 'Görüşlerine katılmasam dahi bu görüşleri rahatlıkla ifade edebilmeniz için canımı bile vermeye hazırım' şeklinde bir ifade kullanmıştım. AK Parti olarak 13 yıl boyunca, hükümet olarak 12 yıl boyunca işte bu sözün arkasında durduk. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki herkesin, inançlarını yaşaması için değerlerini, kültürünü, kimliğini özgürce ifade edebilmesi için yaşam tarzını muhafaza edebilmesi için özellikle de fikirlerini rahatça söyleyebilmesi için tarihi nitelikte reformlar yaptık"
"Balkon konuşmalarımıza dudak büken, bu ifadelerimize itimatsızlıkla yaklaşan herkese diyorum ki yaptıklarımıza bakın, orada samimiyetimizi göreceksiniz. Hangi adımı attıysak 77 milyonun hassasiyetini gözeterek attık. Hangi reformu, hangi yatırımı yaptıysak 77 milyonun refahını düşünerek yaptık"
"Bizim meselemiz İsrail yönetimiyle"
"Azınlıklar noktasında dünyada bizim gösterdiğimiz hassasiyeti aynı şekilde gösteren bir başka ülke yoktur. Türkiye'de tüm azınlıklar şu anda huzur içinde. Bakın bu kadar Gazze'de olay oluyor. Biz ne dedik, 'Türkiye'deki Museviler bizim vatandaşımızdır, kimse onlara yönelik olumsuz bir yaklaşımda bulunamaz, onlar bizim güvencemiz altındadır.' Bizim meselemiz İsrail yönetimiyledir, İsrail halkıyla da değildir. Biz aklıselimle hareket edeceğiz, duygusallıkla değil"
"Arapları da Kürtleri de Sünnileri de Şiileri de düşünen, bunun için çırpınan, üstelik 5 yıldır bunun samimice mücadelesini veren tek ülke var Türkiye. Suriyeli muhacirlere bu boyutta kucak açan, fedakarca onları misafir eden tek ülke var Türkiye. 1 milyon 200 bin şu anda Suriyeli muhacir ülkemizde. Bazı sıkıntılar yaşamamıza rağmen biz sabrediyoruz, katlanıyoruz. Niye? Onlar diyoruz muhacir, biz ensar olacağız. Onun için vatandaşlarımıza da aman sabır diyoruz. Aynı şeyler bizim de başımıza gelebilirdi"
"Bizi çeşitli sıfatlarla diktatör olmakla, otoriter olmakla, tek adam olmakla itham edenlerin hepsini vicdanlarıyla başbaşa bırakıyorum, bu konuda onları pek de muhatap almaya gerek yok"
"Bugün 14 Ağustos, aynı zamanda Rabia Günü. Mısır'da da darbeye karşı çıkanların kahramanca mücadelesinin günüdür Rabia. Şu anda tüm dünyada çeşitli etkinliklerle destekleniyor. Mısır'da demokrasinin katledilmesine, masum insanların katledilmesine, insanlık dramına karşı çıkan tek ülke Türkiye. Ama gidin, ulusal bazı medyaya bakın, uluslararası bazı medyaya bakın, haksızca, insafsızca, temelsiz ve mesnetsiz şekilde hedef yapılan yine Türkiye. Anlamadıkları bir şey var, biz artık bu oyunlara boyun eğmiyoruz. Eskiden uzaktan ses gelince kervan duruyordu, şimdi ne sesi gelirse gelsin, kervan yolunda cesaretle ilerliyor"
"Yeni Türkiye'nin toplumsal uzlaşma zemininde buluşan bir Türkiye olması en büyük arzumuzdur. Ve ben bunun olacağına da inanıyorum. 77 milyonun cumhurbaşkanı olarak, özlediğimiz bu toplumsal uzlaşmanın tesis edilmesi için de elimizden geleni yapacağımızın herkes tarafından bilinmesini istiyorum"
"Yeni Türkiye'de bir arzumuz var, yeni bir muhalefet"
"Yeni Türkiye'de bir arzumuz var, yeni bir muhalefet. Çünkü yeni Türkiye'ye yeni bir muhalefet yakışır. Artık bu kaçınılmaz hale gelmiştir. Muhalefetin kendisini sorgulamaktan, kendi öz eleştirisini yapmaktan bu aşamadan sonra artık kaçısı yoktur"
"Hakaretle muhalefet olmaz ve olmuyor. İftira ile yalanla siyasetin seviyesini ayaklar altına düşürerek muhalefet olmaz ve olmuyor. Muhalefet partilerinin yönetimleri hem 30 Mart'ta hem 10 Ağustos'ta ortaya çıkan hezimeti görmek, Türkiye adına, demokrasi adına, millet adına adımları atmak zorundadır. Zaten kendileri aday olmadılar. Niye? Eğer kendileri aday olmuş olsa bedeli daha ağır olacaktı. Onun için oturdular, konuştular, bir ortak aday çıkardılar ki, 'şamarı o yesin, bize bir şey dokunmasın.' Öyle girdiler bu işe"
"Genel kurulumuza giderken bu konuda tercihin hangi istikamette olduğunu öğrenip ona göre de adımımızı atalım istiyoruz. Ortak akıl ne diyorsa Allah'ın izniyle bizler de ona tabi olacağız"
"Biz kulislerin istikamet çizdiği değil ilkelerin ve istişare kurallarının istikamet çizdiği bir partiyiz. Uzun süredir çok zorlu bir imtihan sürecinden geçiyoruz. Bu tür hareketleri hazmedemeyenler boş durmaz, şeytan böyle dönemlerde devreye girer. Onun için de bu birliği, bu beraberliği nasıl bozarız, onun için elinden gelen bütün gayreti gösterir. İşte bu tuzağı bozmak bizim birliğimizde yatar"
"Gerek bu salonda gerek bu salonun dışında, teşkilatımızın içinde ya da dışında hiçbir gönüldaşımızın, hiçbir yol arkadaşımızın, içinden geçtiğimiz imtihandan başarısızlıkla çıkacağına inanmıyorum. Açıkçası inanmak dahi istemiyorum. Hırs bizden uzak olsun, makam tutkusu, rütbe sevdası, bencillik bizden hep uzak oldu, hep uzak olsun. Sinsilik, ayak oyunları, tuzaklar, tehditler bu partiye bugüne kadar sirayet etmedi, edemedi. İnşallah bundan sonra da sirayet etmesin, inşallah etki etmesin"
"Partimiz birilerine genel başkanlık koltuğu vermek, cumhurbaşkanlığı, başbakanlık, bakanlık, milletvekilliği koltuğu vermek için kurulmuş bir parti değildir. Bu parti, çocukların gözündeki umut ışığını çoğaltmak, yoksulun sofrasındaki ekmeği büyütmek, mazlumun yüreğindeki umudu alevlendirmek, Türkiye Cumhuriyeti'nin bayrağını, itibarını yüceltmek için kurulmuş bir partidir"
"Bizim bu kadromuz karnından konuşan bir kadro değildir ve olmayacak. Bizim bu kadromuz medya üzerinden irtibat kuran bir kadro değildir ve olmayacak. Kulisler, ayak oyunları, eski Türkiye'ye ait siyasi çalımlar, bu kadronun, bu duvarların, bu hareketin dışındadır. Kimin ne söyleyeceği varsa çıkar istişare kurullarımızda özgürce bunu ifade eder. Bunun ötesinin hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur"
"13 yıldır her gün 'AK Parti'de çatlak oluşacak' diye el ovuşturanları biliyorsunuz. Onları sevindirenler hatta onlara umut verenler, bundan sonraki süreçte de bu oyuna düşenler, bu davaya, bu harekete haksızlık etmiş olurlar. 11 Ağustos sabahından itibaren bu ülkede muhalefetin hezimetinin konuşulması bekleniyordu. Ama birileri sadece AK Parti'nin geleceğinin tartışılmasını istedi ve yönde gayretle devam ettiler. Arkadaşlar gelin şu 10 Ağustos'un heyecanını bir mutluluğunu yaşayalım. Bunu yaşatmamak için elinden gelen gayreti gösterenler var. Bu tuzağa düşenler de var. Arkadaşlar bu tuzağa düşmeyelim."
"(3 dönem kuralı) Biz siyasi hayatımızı sadece parlamento içinde milletvekili olarak mı görüyoruz. Eğer milletvekili olarak görüyorsak, bu çok büyük bir hırstır. Bir defa bunu frenlememiz lazım. Bir de arkadan genç kuşaklar geliyor. Bu genç kuşaklara zemin hazırlamamız lazım. Onlar da gelsinler, bu parlamentonun içinde yerini alsınlar"
"Genel Başkanlık ve Başbakanlık makamına gelecek arkadaşımızın da ulusal güvenliğimizi tehdit eden bu yapıya (paralel yapı) hiçir şekilde müsamaha göstermemesi hem bizim hem de milletimizin beklentisidir"
"İçimizde ya da dışımızda bu alçaklığı önemsemeyenler olabilir. Recep Tayyip Erdoğan'a karşı şahsi kini olup bu yapılanları görmezden gelenler olabilir. 'Düşmanımın düşmanı dostumdur' deyip bu ihanet çetesine hala sempatiyle bakanlar olabilir. Yanında, yöresinde bunları tutanlar, bunlara kucak açanlar, bunlara imkan temin edenler, bunlarla irtibatını sürdürenler olabilir. Onlara buradan bir kez daha hatırlatıyorum, paralel ihanet çetesinin hedefi Recep Tayyip Erdoğan, onun ailesi, çalışma arkadaşları, yol arkadaşları değildir. Bu çetenin hedefi istiklalimizdir, bayrağımızdır, vatanımızdır, milletimizdir. Bunun böyle bilinmesi lazım."
"Bu ihanete boyun eğmek, inanın 91 yıl önce kapımızda bekleyen manda ve himayeye boyun eğmektir. Bu kadar açık söylüyorum. Kim bunların arkasına takılırlarsa milletin iradesi karşısında hezimete uğrar."

YORUMLAR