21.01.2014 14:43
Erdoğan, Barroso ve Van Rompuy ile bir araya geldi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel'deki temasları çerçevesinde AB Komisyonu Başkanı Barroso ve AB Konseyi Başkanı Van Rompuy ile bir araya geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel'deki temasları çerçevesinde Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ile bir araya geldi. Van Rompuy, Başbakan Erdoğan ve beraberindekileri görüşmenin yapıldığı AB Konseyi binasının girişinde karşıladı. Görüşmeye, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de katıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel'deki temasları çerçevesinde Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile bir araya geldi.
AB Komisyonu yetkilileri, Erdoğan-Barroso görüşmesinde, Türkiye-AB ilişkileri başta olmak üzere çözüm süreci, Suriye, Mısır, İran, Güney Kafkasya ve Batı Balkanlar'daki gelişmelerin ele alındığını bildirdi. Barroso'nun görüşmede, Türkiye'nin AB için önemli bir ortak olmaya devam ettiğini ve karşılıklı ilgi çerçevesinde AB'nin ilişkilerin derinleşmesinin devam etmesini istediğini vurguladığı kaydedildi. Yetkililer, hem komisyonun hem de Türk hükümetinin AB'ye katılım müzakerelerinde geçen yıl yakalanan ivmenin korunmasına büyük önem verdiğine dikkati çekerek, Barroso'nun görüşmede, "Tüm bunlar, ileriye doğru adım atma isteğimizi gösteriyor" dediğini belirttiler. Erdoğan ayrıca Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz’la bir araya gelecek. Erdoğan, Schulz, Van Rompuy ve Barroso ile çalışma yemeği formatında dörtlü zirvede de görüşecek. Görüşmelerin ardından, Erdoğan, Van Rompuy ve Barroso'nun ortak basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Başbakan Erdoğan'la görüşmesi öncesi resmi Twitter adresinden, "Türkiye Başbakanı Erdoğan'ı Brüksel'de karşılarken. Mayısta Ankara ziyaretimde yaptığım davetin iade-i ziyareti" diye yazdı. Van Rompuy, Erdoğan'ı AB Konseyi binası önünde karşılarken çekilen iki fotoğrafı da paylaştı.

YORUMLAR