14.12.2013 10:21
Davutoğlu yeni büyükelçilik binasının açılışını yaptı

Ahmet Davutoğlu, Yunan mevkidaşı Evangelos Venizelos ile Türkiye'nin Atina Büyükelçiliğinin yeni binasının açılışını yaptı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Atina ziyareti kapsamında, Yunan mevkidaşı Evangelos Venizelos ile Türkiye'nin Atina Büyükelçiliğinin yeni binasının açılışını yaptı.
Davutoğlu, açılış töreninde, bugünkü temaslarının çok iyi geçtiğini belirterek "Atina'da kendimi evimde gibi hissediyorum. Kent merkezinde, tarihi bir binada elçiliğimizin bulunması iki ülke ve halk arasındaki güçlü dostluk ve işbirliğinin göstergesidir" dedi. Yunan hükümetine katkılarından dolayı teşekkür eden Davutoğlu, 1934'te büyükelçilik binasının Elefterios Venizelos tarafından Atatürk'e  tahsis edildiğini hatırlattı. Venizelos ise Davutoğlu ile fevkalade bir işbirliği gerçekleştirdiklerini belirterek, yeni elçilik binasının Türk-Yunan ilişkilerinin yüksek düzeydeki ilişkilerini sembolize ettiğini söyledi. Venizelos, binanın Balkanlar ve Akdeniz'de komşu ve dost olan iki ülke arasında köprü teşkil ettiğini aktardı. Davutoğlu, törenin ardından elçilik binasına komşu olan ve yanına gelerek güzel temennilerde bulunan bir Rum vatandaşı, evinde ziyaret etti.

 

YORUMLAR