15.12.2013 09:12
Davutoğlu,'Kıbrıs sorununda herkes gayret göstermeli'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, KKTC devlet televizyonu BRT’ye yaptığı açıklamada, “Lefkoşa’ya yol Atina’dan değil, Ankara’dan gider” dedi.

KKTC’deki temasları arasında BRT’ye açıklamalarda bulunan Bakan Davutoğlu, Kıbrıs sorununun çözümü için herkesin gayret göstermesi gerektiğini vurguladı. Davutoğlu, KKTC’nin kendi rüşdünü ispat ettiğini, Cumhurbaşkanlığı’ndaki toplantıda da bunun anlaşıldığını söyledi. Davutoğlu, son haftalarda gelişmelerin ileri doğru seyrettiğini, heyetlerarası görüşmelerin de verimli geçtiğini dile getirdi.
Bakan Davutoğlu, dünyadaki çok az sayıda demokrasinin Kıbrıs Türk toplumundaki demokrasi kadar dinamik, hareketli ve sürekli kurultay ve genel kurullarla ivmesini sürdürdüğünü dile getirdi. Bunun bir halkın özgürlük ve bağımsızlığının yansıması olduğunu kaydeden Davutoğlu, KKTC’nin 30 yılını geride bıraktığını, Kıbrıs sorununun ise 60 yıla yakın bir geçmişi olduğunu belirtti. Davutoğlu, çok konuşulması ve irdelenmesi nedeniyle Kıbrıs konusunda çok kapsamlı bir müktesebat oluştuğunu vurgulayarak, 2004 yılında bir planın referanduma sunulduğunu, ancak Rumlarca reddedildiğini söyledi. Türk tarafının her zaman isteğini ortaya koyduğunu da belirten Bakan Davutoğlu, 2008 yılından bu yana görüşme trafiğinin devam ettiğini, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın başlattığı görüşmeleri şimdi Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun kaldığı yerden sürdürdüğünü anımsattı. Güneyde bunun böyle olmadığına da dikkat çeken Davutoğlu, seçimler, ekonomik kriz ve ortak açıklama gibi nedenlerle Rum tarafının süreci ileri atmaya çalıştığını belirtti. BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’ın daha önce de kendisiyle görüşme talebinde bulunduğunu vurgulayan Davutoğlu, bugünkü görüşmenin o zeminde yapıldığını söyledi. Atina ziyaretinin önceden planlanmış bir temas olduğunu da vurgulayan Bakan Davutoğlu, “Lefkoşa’ya yol Atina’dan değil, Ankara’dan gider” dedi. Türkiye’nin temel amacının KKTC halkı ve hükümetine yardım etmek olduğunu dile getiren Davutoğlu, Kıbrıs Türk halkı için iyi olan her şeyin kendileri için de iyi olduğunu belirtti. Davutoğlu, tüm bu birlikteliğin Anadolu’dan gelecek su ile pekişeceğini de anımsattı. Rum lider Anastasiadis’in ortak açıklama ısrarına ilişkin olarak da Bakan Davutoğlu, Güney’deki seçimlerin ardından liderlerin vakit kaybetmeden bir araya gelmesi gerektiğini, ancak bir yıllık kayıp bir zamanın bulunduğunu söyledi. Yunanistan ve Türkiye’nin 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Anlaşması’na göre iki garantör devlet olduğunu da anımsatan Davutoğlu, bu devletlerin ortak hareketinin iki toplumun huzuru için gerekli olduğunu söyledi.2014’te bir çözüm olup olmayacağına ilişkin görüşünü de dile getiren Bakan Davutoğlu, “Gönül ister ki yarın bir çözüm olsun, 2013 bitmeden olsun. Yarım asrı aşan bir sorun var ama ne olursa olsun Türkiye her zaman KKTC’nin yanında olacak. Eğer bu müzakerelerde de yanıt alınamazsa başka alternatif çözüm yolları düşünülmeli” diye konuştu. Şu anki izolasyonlar ve imkanların tek taraflı monopolize edilmesinin doğru olmadığını vurgulayan Davutoğlu, bunun Türkiye-AB ilişkileri, NATO ile ilişkiler gibi süreçleri bloke ettiğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR