21.11.2014 11:26
Davutoğlu, 'Irak'ın güvenliği Türkiye için hayatidir'

Davutoğlu, 'Irak'ın güvenliği Türkiye için hayatidir. Bölgesel yönetimin güvenliği ise önceliklidir' dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, IKBY Başkanı Mesud Barzani ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "Irak'ta bütün etnik, mezhebi, dini grupların hak ettiği temsil gücüne ulaştığı, herkesi kapsayan bir siyasi yapının oluşması hepimizin tercihidir ve bu yapı Irak'ın geleceğinin garantisidir" dedi.
Davutoğlu, Irak'ın bir bütün olarak güvenliğinin Türkiye için önemine değinirken, "Özelde de sınır bölgemiz olduğu için Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin de Kürt bölgesinin güvenlik ve istikrarı Türkiye için, kendi güvenliğini doğrudan ilgilendiren hayati bir konudur. Türkiye, Kürt bölgesinin güvenliği için gereken her türlü desteği verecektir. Bu bizim için hem tarihi ve insani, hem de stratejik bir konudur. Eğitim konusunu da ele aldık, bu da dahil olmak üzere bundan sonra güvenlik alanında vereceğimiz destekler artarak devam edecektir" şeklinde konuştu.

Bölgedeki sadece Irak içinde değil Ortadoğu'daki gelişmelerin kapsamlı bir şekilde ele alındığını belirten Davutoğlu, "Çünkü artık her konu bir diğeri ile ilişkili. Kobani'ye peşmergenin geçişine izin vermemiz aslında aramızda oluşan güven ilişkisinin çok çarpıcı bir yansımasıdır. Çünkü bu bölgeler bir taraftan bize komşu, bir taraftan Irak'a, Irak içinde de Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne komşu." diye konuştu.

YORUMLAR