11.12.2013 16:17
Davutoğlu, Ermenistan'a gidecek

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü toplantısına katılmak üzere yarın Ermenistan'a gidecek.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, KEİ'nin 29. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’na katılmak için Ermenistan'ın başkenti Erivan'a gideceği belirtildi. Açıklamada, "Söz konusu toplantı, üye ülkelerin, KEİ’nin işlevselliğine ivme kazandırılması ve örgüt içerisinde somut işbirliği projelerine odaklanılması amacına bağlılıklarını yinelemeleri açısından önem taşımaktadır" denildi.
Toplantıda, KEİ'nin İstanbul'daki 20. Yıl Dönümü Zirvesi'nde kabul edilen Yeni Ekonomik Gündem Belgesi ile bu belgenin uygulanmasına dair Eylem Planı çerçevesinde belirlenen hedeflere yönelik performansa ilişkin değerlendirme yapılacağı kaydedilen açıklamada, üye ülkelerin ortak beklentileri temelinde, örgütün daha etkin ve görünür hale getirilmesine yönelik fikir teatisinde bulunulacağı belirtildi. Bakan Davutoğlu, yarın akşam saatlerinde Erivan’dan ayrılarak Yunanistan’a geçecek. Davutoğlu, Atina'da Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos'la bir araya gelecek. Görüşmede, ikili konular başta olmak üzere Kıbrıs ve diğer bölgesel meseleler ele alınacak ayrıca gelecek yılın ilk yarısında düzenlenecek Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin hazırlıkları gözden geçirilecek.

 

YORUMLAR