17.08.2014 19:15
CHP'de kurultay tarihi belli oldu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, CHP'de olağanüstü kurultayın, 5-6 Eylül 2014'te ATO Congresium'da yapılacağını bildirdi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Koç, toplantı devam ederken basın mensuplarına açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun tüzükteki yetkisini kullanarak, "olağanüstü kurultay" için çağrı yaptığını hatırlatan Koç, Merkez Yönetim Kurulu'nun kurultayı, 5-6 Eylül'de yapma kararı aldığını, bundan sonra yasal sürecin başlayacağını açıkladı."Kurultay'da bir tüzük değişikliğine gidilecek mi? Seçimlerde, blok liste mi olacak, çarşaf liste mi?" sorusu üzerine, Koç, 26-27 Şubat 2012'deki tüzük değişikliğinde, parti içi demokrasiyi kurumsallaştıran önemli adımlar atıldığını, yeni tüzükte bazı aksaklıkların ortaya çıktığını, bunların düzeltilmesi için dar kapsamlı bir değişikliğin düşünüldüğünü söyledi.

Hangi maddelerin, nasıl değiştirileceği konusunda belirlenmiş bir yol haritasının bulunmadığını belirten Koç, "CHP kurultaylarında son yapılan tüzük değişikliğinde çarşaf liste uygulaması esastır. Ancak kongrenin akışı sırasında, yine tüzükte belirtilen bir noktada blok listeyle seçime gidilmek istenirse verilen önerge değerlendirilir, oylamaya sunulur ve ona göre karar verilir. Asıl olan çarşaf listedir, bununla ilgili bir karar söz konusu değil" yanıtını verdi."CHP'de tekrar güçlü genel sekreterliğe dönülecek mi?" sorusuna, Koç, "CHP'de kapsamlı tüzük değişikliği diğer siyasi partilerdeki gibi değildir. Bir ön hazırlığı vardır. Bu ön hazırlığın illerden gelen, TBMM'den gelen temsilciler, Parti Meclisinden katılan temsilcilerin oluşturduğu bir tüzük komisyonuyla, tüzük kurultaya sunulmadan önce çok geniş kapsamlı değerlendirmesi olur. 5-6 Eylül kurultayı, bir olağanüstü kurultaydır. Mevcut tüzükte pratikte yaşanan bazı aksaklıkların giderilmesi yönünde bir, iki adım atılacaktır. Kapsamlı değişiklik söz konusu değildir" cevabını verdi.
"Yeni cumhurbaşkanı fiili bir hukuksuzluk içinde"
CHP'nin, 5-6 Eylül'de, cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında kendi içinde yaşanan tartışmaları noktalayacağını ifade eden Koç, şöyle konuştu:"Türkiye'nin esas gündemini kaçırmamak gerekiyor. Esas gündem, şu anda Türkiye'de fiili bir darbe sürecinin yaşandığıdır. Cuma günü akşamdan itibaren Yüksek Seçim Kurulu'nun, TBMM Başkanına, Cumhurbaşkanlığı Seçim Mazbatasını sunmasından itibaren, cumhurbaşkanı seçilen Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, TBMM üyeliği, milletvekilliği, başbakanlık ve parti genel başkanlığı sıfatı düşmüştür. Şu anda, Recep Tayyip Erdoğan'ın attığı her adım hukuken boştadır. Bunun çok ciddi bir şekilde mevcut Anayasa'nın ihlali bakımından bir suç olduğunu hatırlatmak istiyorum.""Çankaya ile ilişkileriniz konusunda bir kararınız, tavrınız olacak mı?" sorusuna, Koç, "Yeni cumhurbaşkanının, fiili bir hukuksuzluk içinde olduğunun altını çizdik. Bu hukuksuzluk, hukuk devletine inanan bir siyasi parti tarafından nasıl karşılanır bunu da tabi kendi içimizde değerlendiriyoruz" cevabını verdi.
"Yaşayıp, göreceğiz"
TBMM'de 28 Ağustos'te yapılacak cumhurbaşkanlığı yemin töreninde nasıl bir tavır izleyeceklerinin sorulmasına karşılık da Koç, şunları kaydetti:"28'ine kadar neler yaşanacak, bu süreç hukuk devleti olduğunu iddia eden Türkiye'nin, hukuk devleti olduğunu kanıtlayan müesseseleri tarafından, TBMM Başkanlığı kendisini ilgilendiren konuda, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı siyasi partiler konusunda bu süreci nasıl değerlendirecek? Önümüzdeki 1-2 gün içinde ana gündem maddesi bu olmalı. Bunu yaşayıp göreceğiz. Bu fiili durumu, 'yok bir şey olmamış, böyle kabul edelim, Recep Tayyip Erdoğan'ın talepleri bu yönde' şeklinde kabul ederse, o zaman Türkiye çok ciddi bir şekilde bir fiili hukuk devletinden uzaklaşma sürecine girmiş demektir."
Genel merkez özgüvenini kaybetmiş durumdaCHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurultayın yapılacağı  Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium'un yeterli olacağını düşünmediğini söyledi.Kurultayın, kapalı bir spor salonunda yapılmamasının, seyircilere sınırlama getirileceğini gösterdiğini ifade eden Yılmaz, "Bu doğru bir yaklaşım değil, 1 hafta sonra yapılırdı, kapalı bir spor salonunda yapılırdı. Bütün partililerimizin, bu kurultay konusunda çok ciddi beklentileri var, en azından bu karşılanmış olurdu" diye konuştu.Kurultayın yapılacağı 5-6 Eylül'ün, çok yakın bir tarih olduğunu dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:"Genel Merkez özgüvenini kaybetmiş durumda. Çünkü, muhalif olarak çıkan ya da farklı görüşleri dile getirenlerin, örgütlerle bağ kurmasının engellenmesi söz konusu. 'İletişim kurmasınlar, kendi gerekçelerini anlatamasınlar' diye bu kadar baskın bir kurultay yapılıyor" Genel Merkez yönetiminin, bütün demokratik teammülleri yok sayarak, bu şekilde baskın bir seçim yapması doğru bir yaklaşım değil. Bunun böyle olması bizim çalışmalarımızı engellemeyecektir, aksine daha da hızla çalışmaya devam edeceğiz."Delegenin iradesini kimse etkileyemezCHP İstanbul Milletvekili Fatma Nur Serter de kurultayın 5-6 Eylül'de yapılacak olmasının kendilerine bir dezavantaj sağlamayacağını belirterek, "Adaylar daha yeni çıkıyor, adaylar açısından sorun olur. Çünkü daha adaylar netleşmedi. Onlara çalışması için maalesef yeteri kadar zaman kalmamış olacak ama bir sakınca görmüyorum" dedi.CHP Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın da kurultay kararının CHP ve Türkiye için yararlı olmasını dileyerek, "Partide bir tartışma var ve bu tartışmayı biran önce bitirmek lazım. Delegenin iradesi ortaya konulacak. Delegenin iradesini hiç kimse etkileyemez. Delegeler, 5-6 Eylül'de de kendi iradesini kullanacak, 15 Ekim denilseydi orada da kendi iradesini kullanacaktı. Kurultay tarihinde bir anormallik görmüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR