20.12.2013 08:07
Bütçe görüşmeleri bugün sona eriyor

2012 Yılı Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanun Tasarısı'nın maddeleri kabul edildi. Genel Kurul'da bütçenin tümü üzerinde son konuşmalar yapılacak.

TBMM Genel Kurulu'nda, 2012 Yılı Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanun Tasarısı'nın maddeleri kabul edildi. Yürürlük maddesi üzerinde söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, milletvekillerinin açlık grevinin devam ettiğini belirterek, "Bir milletvekili açlık grevi yapıyorsa bundan alacağımız dersler vardır. İki üyemiz özgürlüğüne kavuştu diye sevinmiş değiliz. Cezaevinde 6 milletvekilimizin de bir an önce burada olmasını istiyoruz" dedi.
Altay, İstanbul merkezli operasyonla ilgili olarak, "Hükümetin bütün üyelerini suçluyor değiliz. Adı geçenleri de suçlu ilan etmiş değiliz. Masuniyet karinesini her zaman savunan bir partiyiz. Dün bir davanın savcılığına soyunanların bugün masuniyet karinesini hatırlaması sevindirici. Bir bakan burada 'Yolsuzluk yapanların Allah belasını versin' diyorsa, olay ciddidir. Yargılamıyoruz, hüküm vermiyoruz" diye konuştu. Polis müdürlerinin "Amirlerine haber vermediler" diyerek görevden alındıklarını belirten Altay, "O polislerin amiri savcıdır" dedi. AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç, "İnanıyorum ki üç gündür tartıştığımız olaylar, hukukun üstünlüğü ile sona erecektir. Sonuna kadar bunların ortaya çıkması sağlanacaktır" ifadesini kullandı.

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, farkındalık oluşturmak için 6 vekille yürüttükleri eyleme destek sunan bütün siyasal parti temsilcilerine teşekkür ederek, "Bütçenin hemen ardından bir kanun teklifiyle, Meclis, kendi iradesine üzerine düşürülen bu gölgeyi (tutuklu vekiller) kaldırmalıdır" dedi. Daha sonra, 2012 Yılı Kesinhesap Kanun Tasarısı'nın maddeleri kabul edildi. TBMM Başkanvetkili Meral Akşener, "Yoğun ve yorgun bir maratonu tamamladınız. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Sağolun, varolun" diyerek, birleşimi yarın saat 14.00'de toplanmak üzere kapattı. TBMM Genel Kurulu'nda, 2014 yılı bütçesinin tümü üzerinde son konuşmalar yapılacak. AK Parti, CHP, MHP ve BDP temsilcilerinin konuşmasının ardından eleştirilere Hükümet adına Başbakan Yardımcısı Ali Babacan cevap verecek. Genel Kurul'da daha sonra 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2012 Yılı Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanunu Tasarısı'nın açık oylamaları yapılacak.

YORUMLAR