19.12.2013 13:24
Budimir, 'Türkiye gerçek dost olduğunu her zaman gösterdi'

Bosna Hersek Federasyonu'nun Başkanı Jivko Budimir, Türkiye'nin Bosna Hersek'in gerçek dostu olduğunu her zaman gösterdiğini söyledi.

Bosna Hersek'i oluşturan iki entiteden biri olan Bosna Hersek Federasyonu'nun(FBIH) Başkanı Jivko Budimir, AA'nın Saraybosna'daki ofisini ziyaretinde gündeme dair soruları yanıtladı. Hırvat asıllı ve aynı zamanda Adalet ve Barış Partisi (SPP) Genel Başkanı Budimir, ''Türkiye, Bosna Hersek'in gerçek dostu olduğunu her zaman gösterdi. Savaş döneminde de Türkiye, Bosna Hersek'le ilgilendi. Türkiye, özellikle de son yıllarda Bosna Hersek'e yardım edebilmek için yoğun çaba harcıyor. Benim tavsiyem, Türkiye'nin bu yardımlarını yoğun olarak Boşnak nüfusun yaşamadığı bölgelerde de hissettirmesidir'' diye konuştu.
Bosna Hersek'i oluşturan diğer entite Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin (RS) Bosna Hersek'ten ayrılacağı yönündeki tehditleri de yorumlayan Budimir, bu tür tehditlerin kendini korkutmadığını kaydetti. Budimir, ''RS yetkilileri tarafından duyurulan bu tür tehditler, Sırbistan hükümetinin duruşunu gözönüne alınca bendeki endişeyi giderdi. Sırbistan Başbakan Yardımcısı Aleksandar Vuçiç, 'açık bir şekilde, kendileri açısından Bosna Hersek'in sınırları konusunda bir soru işareti bulunmadığı, RS ile kaliteli ilişkileri korumaya devam edeceklerini, ancak Bosna Hersek'le de kaliteli ilişkiler kurmak istediklerini' açıklamıştı'' ifadelerini kullandı.

Budimir, komşu ülke Hırvatistan ile Bosna Hersek ilişkilerine dair soru üzerine şunları söyledi: ''Hırvatistan, sadece Bosnalı Hırvatlar'a yardım etmiyor. Hırvatistan, uzun zamandır, Bosna Hersek'in genelinde yatırımlar yapıyor. Bu yatırımlar, son dönemde, Hırvat nüfusun yoğun olmadığı şehirlere yapılıyor. Hırvatistan'ın, Bosna Hersek'e yönelik politik duruşuna gelecek olursak, Hırvatistan'ın duruşunun, Sırbistan'ın Bosna Hersek'e yönelik duruşundan çok farklı olduğunu söyleyebilirim. Hırvatistan, uzun zamandır, açık bir şekilde, Bosna Hersekli Hırvatlar'ın kendi pozisyonlarını Bosna Hersek kurumları üzerinden inşa etmeleri gerektiği duruşunu sergilemiştir.'' Bosna Hersek'teki Hırvatlar'ın "üçüncü entite talepleri" yönündeki soruya ise Budimir, üçüncü bir entitenin oluşturulmasının en iyi çözüm olmayacağı yanıtını verdi.
Budimir, ''Ancak, ülkedeki tüm diğer halkların da rızasıyla, ülkede yaşayan Hırvatlar'ın büyük bir kesimini kapsayacak üçüncü bir entite oluşturulursa, belki bu iyi bir çözüm olabilir. Merkezi Mostar'da olacak üçüncü bir entite oluşturulsa, Oraşye'de (ülkenin kuzeyi) yaşayan bir Hırvat, sorunlarını çözmek üzere Mostar'a gelmek için ne kadar yol kat etmesi gerekecek, bir düşünün. Bugün benzer bir sorunu, Bileçe'de yaşayan Sırplar ve Bihaç'ta yaşayan Boşnaklar yaşıyor.'' Budimir, FBIH'nun büyük bir ekonomik kriz içinde olduğunu ve cari açıklarının 400 milyon avrodan daha fazla olduğunu söyledi. FBIH hükümetinin, bütçenin gelir kısmını gözardı ettiğini ve bunun Bosna'daki savaştan günümüze böyle süregeldiğini savunan Budimir, ''Ancak, FBIH başkanı ve başkan yardımcıları FBIH Anayasası gereği, başbakan ve bakanları görevden alamıyor. Durum böyle olunca, biz de sorunun çözümü için hiçbir şey yapamıyoruz'' dedi.
Bosna Hersek'te, 2014 yılında yapılacak genel seçimleri de değerlendiren Budimir, son dönemde uygulanan politikaların amacının mevcut durumu korumak olduğunu belirterek, seçimlerin ardından da bu politikanın izlenmesi halinde ülkede hiçbir şeyin değişmeyeceğini kaydetti.

 
YORUMLAR