14.12.2013 14:51
Bağış, 'AB üyeliği için referendum yaparız'

Bağış, AB ile müzakereler tamamlandığında, "Milletimize gider sorarız. Biz de 'Üye olsun, olmasın' diye referandum yaparız" dedi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Bağış, TBMM ve AB'nin ortak projesi Parlamentolar Arası Değişim ve Diyalog Projesi kapsamında Conrad Otel'de düzenlenen "AB ve Türkiye'de Sivil Toplum" konulu Diyalog Forumu'nda yaptığı konuşmanın ardından katılımcıların sorularını cevapladı.
Belçika'dan gelen bir katılımcının, "Türkiye'deki olaylarla ilgili yapılan bir komisyon toplantısında sohbet ettiğim raportör, 'AB üyeliği konusunda Türkiye'ye hiçbir zaman tarih vermeyeceğiz' demişti. Bu konudaki değerlendirmenizi alabilir miyim?" sorusu üzerine Bağış, kendisinin de bir parlamenter olduğunu belirterek, tek bir parlamenterin fikrinin siyaset belirlemeye yetmeyeceğini söyledi. Bağış, "Hiç birimiz tek başına bir ülkenin ya da birliğin kararını veremeyiz. Bu söz benim için bir anlam ifade etmiyor. Çünkü, Türkiye ile müzakerelerin başlama kararı, bir parlamenterin kararı değildi. AB üyesi ülkelerin birliğiyle aldığı ortak karardı. Ancak oy birliğiyle alınacak konsey kararıyla müzakere durabilir" diye konuştu. Bazı ülkelerin müzakereleri bitirmesine rağmen eksiklikler nedeniyle üye olamadığını, bazıların da eksikliklerine rağmen birliğe alındığını, Norveç'in ise kendi isteğiyle birliğe girmediğini anlatan Bağış, şöyle devam etti:  "Biz Türkiye olarak, bunlardan hangisini seçeceğimiz konusunda net bir karar vermek zorunda hissetmiyoruz. Müzakereleri bitirdiğimiz gün Türkiye'nin ve Avrupa'nın şartlarına bakarız. Milletimize gider sorarız. Biz de 'Üye olsun, olmasın' diye referandum yaparız. Bugün ona karar vermek için çok erken. Açılan hiç bir faslı siyasi engeller nedeniyle kapayamıyoruz. Tarih tartışmak için çok erken. Eninde sonunda Türkiye, AB standartlarını yakalayacak. 'Türkiye üye olacak mı?' diye soruyorsanız, bence olacak."  Toplantıda konuşan TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Türk Grubu üyesi Mehmet Tekelioğlu ise AB değerlerine ihtiyaç olduğunu, bunları karşılamak için de çalıştıklarını belirtti.
Eksikleri gidermek için kararlılıkla çalıştıklarına işaret eden Tekelioğlu, "Bunun en net kanıtı reform paketi. Bütçe bitince TBMM'ye reform paketinin yasal ayağı gelecek. Demokrasi ve özgürlükler sayesinde Türkiye ekonomisi de büyüyor. İkisi arasında korelasyon var. Ne kadar özgürlük, o kadar ekonomik kalkınma, ne kadar şeffaflık o kadar öngörülebilir ülke olduğunu biliyoruz." Türkiye'nin AB'yi gözardı etmediğini, AB'den beklentileri olduğunu ifade eden Tekelioğlu, birliğin ikircikli ve değişen tutumundan vazgeçmesi gerektiğini söyledi. TBMM ve AB tarafından ortaklaşa yürütülen, TBMM ile AB'ye üye ülkelerin parlamentolarındaki milletvekilleri arasındaki diyaloğu geliştirerek, Meclis'in AB üyelik müzakereleri sürecine ilişkin rolünü azami seviyeye çıkarmayı hedefleyen "Parlamentolar Arası Değişim ve Diyalog Projesi"nin etkinliği olarak düzenlenen forum, yarın sona erecek. Foruma katılan akademisyenler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, sivil toplum ve demokrasi, Türkiye ve AB ilişkilerinde sivil toplum kuruluşlarının rolü ile sivil toplum ve küreselleşme konularını tartışacak.

 

YORUMLAR