07.03.2014 21:17
Arınç, 'Bütün imtihanlarda yıldızlı pekiyi aldık'

Arınç , '11 senede, 7 tane imtihan verdik biz. Hamdolsun bütün bu imtihanlarda 'yıldızlı pekiyi aldık' dedi.

Bolu'da partisince düzenlenen mitingte vatandaşlara hitap eden Bülent Arınç, mahalli seçimlere çok az bir zaman kaldığını ifade ederek, başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere herkesin Türkiye'nin her yerine gittiğini söyledi. "Yaptıklarımızla iftihar ederim" diyen Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Ama bu son yapılan mitingler var ya akıl şaşıyor. Bu nasıl olabilir? Bu nasıl böyle bir heyecan, bu topluluk nasıl toplanabilir ve mitinglerimize destek verebilir. Her gün hakaret edilen bu hükümet değil mi? Her gün yıpratılmak istenen bu Başbakan değil mi? Her gün hakkında iftiralar yapılan insan bu değil mi? Nasıl oluyor da Malatya, en son mitinginin üç misli kalabalık toplayabiliyor. Nasıl oluyor da Elazığ, geçmişteki mitinglerin 3-4 mislini toplayabiliyor. Dik duruyoruz, dikleşmiyoruz, cesuruz, kararlıyız, ilkeli siyaset yapıyoruz. Millete hizmetten başka bir derdimiz yok."

Bolu'ya geldiğinde kendisine birkaç kişinin, "Sayın Başbakan Yardımcım, Bolu'da insanlarımız rahattır biraz, öyle mitinglere, toplantılara çok fazla ilgi göstermez" dediklerini aktaran Arınç, "Bunlar bana hatta bir deyim söyledi; 'Burası Bolu, olsa da olu, olmasa da olur' dediler. Şimdi bunu söyleyenler 'yalancı' çıktı. Neden? Ben dedim ki herhalde miting meydanında biz bir kaç yüz kişiyle selamlaşacağız. Vallahi Malatya'yı aratmadınız. Oysa Bolu'da ancak böyle bir miting yapılabilirdi. Zaten 'kıskananlar çatlasın' falan demeyin, çatlamasınlar ama örnek alsınlar. Bolu'nun şu güzel insanlarından, şu hanımefendilerinden, gençlerinden, beyefendilerinden örnek alsınlar; bir hükümet ne kadar sevilebilir, AK Parti'nin bir bakanı ve AK Parti'nin bir mitingi nasıl canlı olabilir" ifadesini kullandı. AK Parti'nin 11 yıldır iktidar olduğuna işaret eden Arınç, şöyle devam etti:
"Allah'a hamdolsun. Bu, şükredilecek bir şeydir. Milletimize bu güne kadar vermiş olduğu destekten dolayı her zaman teşekkür edilecek birşeydir. 3 seçime girdik. 3 tane genel milletvekili seçimi yaptık. 2002, 2007'de ve 2011 yılında. İki belediye seçimi geçirdik. Bu üçüncüsü olacak. 2004 ve 2009 yılında. İki tane de referandum geçirdik 2007 ve 2010'da. Yani 11 senede, 7 tane imtihan verdik biz. Hamdolsun bütün bu imtihanlarda 'yıldızlı pekiyi' aldık. Kırkpınar'da 3 dönem, 3 yıl üst üste başpehlivan olursa altın kemer takıyorlar.  Biz de milletvekili genel seçimlerinin 3 dönem oyunu arttırarak, başpehlivan olan bir siyasi partisiyiz. Hamdolsun. 2012 yılında yüzde 35, 2007 yılında yüzde 47 ve 2011 yılında yüzde 50 oy aldık. Belediye seçimlerinde hemen hemen belediyelerin yüzde 65'ini kazandık. Büyükşehirlerin 12'sini, illerin 47'ini, ilçelerin 570'ini, beldelerin bin 470'ini AK Parti kazandı. İki seçimde de başarılıyız. İki referandumda da, birisinde yüzde 67.5, diğerinde yüzde 58'de AK Parti'nin 'Evet' dediğine milletimiz de 'Evet' dedi. Her seçim başarılı geçti."
Başbakan Yardımcısı Arınç, AK Parti hükümetinin, hizmet eden bir hükümet olduğunu belirterek, koalisyon hükümetinde yer alan partilerin 2002'de meclise dahi giremediğini söyledi.  
Arınç, AK Parti'nin her seçimde büyüdüğünü ama diğer partilerin küçülmeye devam ettiğini ifade ederek, "Biz kurulduğumuz günde, siyaset perişan haldeydi Partilere güven yoktu, yolsuzluklar almış başını gidiyordu. Adam kayırmacılık vardı. Kötü şeyler görüyorduk. İnsanlar, sadece çıkarları için siyaset yapıyordu. Mesela, üç partili koalisyon döneminde, 38 bakan vardı. Biz iktidara geldik ve 38'i, 24'e indirdik. Onlarda 38'di çünkü bakanlık pazarlığı yapıyorlardı" diye konuştu. Başbakan Yardımcısı Arınç, AK Parti hükümetinin birçok zorlu dönemden geçerek bugünlere geldiğini söyledi.  
Hiçbir darbeciden ve cuntacıdan korkmadıklarını ifade eden Arınç, "Partimiz kapatılmak istendi, korkmadık. Partimizi içeriden bölmek istediler korkmadık. Muhtıralar yayınladılar, Cumhurbaşkanlığı seçimine giderken bildiriler yayınladılar, korkmadık. Bizi başkaları gibi zannettiler. 'Höt' denince şapkasını alıp kaçan adam zannettiler bizi. Biz onlardan değildik hamdolsun" dedi.  
Arınç, IMF'ye olan borcu geçen yıl sıfırladıklarını anlatarak, "Çok şükür bizden öncekilerin borcunu, son kuruşuna kadar ödedik. Ey IMF, borç benden öncekilerin borcuydu ama ödemek bana kaldı, temiz kağıdımızı aldık, 'bana bak IMF senin biraz paraya ihtiyacın varmış, zor durumdaymışsın borç verelim mi?' dedik" şeklinde konuştu.  
Şu anda IMF'ye borç verdiklerini dile getiren Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Nereden nereye geldik, kurban olduğum Allah ne günler gösterdi bize. Bu insanlar, bu hükümette çalışanlar, gecesini gündüzüne katanlar, 24 saatini ayakta dimdik geçirenler, eğer yolsuzlukla suçlanıyorsa yazıklar olsun onlara bu iftiraları atanlara. Hazinede 30 milyar dolar vardı 2002'nin sonunda. Şimdi 260 milyar dolarımız var hazinede. Altın karşılığı paramız var, hiçbir zaman sıkışmayız Allah'ın izniyle. 2009'daki krizde tüm dünya yana yıkıla çıktı, bizim dövizlerimiz bize yeter. 220 milyar dolarla gayri safi milli hasılayı aldık, bugün 800 milyar dolarlık gayri safi milli hasılamız var. Hedefi kendi boyu kadar olan insanlar gibi değiliz, bizim hedefimiz büyük. Ufuklar kadar büyüktür hedeflerimiz."
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Düzce'nin Kaynaşlı ilçesinde yapımı tamamlanan Kaynaşlı Entegre Hastanesinin açılışında yaptığı konuşmada da Türkiye'nin sağlık alanında çok iyi bir noktada bulunduğunu ve sağlığın çok önemli bir konu olduğunu vurguladı.
Hükümetin ilk olarak sağlık işine el attığını vurgulayan Arınç, "Herkes yürekten bir 'Allah razı olsun' dedi. Hastaneleri birleştirdik ve hiç farklı hastane kalmadı. Tek merkezden organize ettik. İmkanları geliştirdik, en güzel hastaneleri yaptık tek kişilik, iki kişilik odalar koyduk içine uzman hekimler girdi ve 112'ler yaptık. Türkiye'nin neresinde acil bir hasta varsa ambulans helikopter gidiyor, hastayı alıyor ve tedaviye yetiştiriyor. Uçak ambulanslarımız Türkiye dışından da hasta getiriyor. Bazen Gazze'den Filistin'den bazen Mısır'dan bazen başka ülkelerden. Bu geçmişte yoktu. Sizi dinleyecek doktor bulamazdık, getirecek hastanemiz yoktu ve ilaç da bulamazdık. Hamdolsun sizin sağlık hizmetleriniz için yılda 70 katrilyon para harcıyoruz. Başbakanımız diyor ki, 'Helali hoş olsun. Yeter ki halkım memnun olsun. Yeter ki bir nefes sıhhati doya doya yudumlasınlar' diyor. Bu yüzden çok dua aldığımız için dimdik ayakta duruyoruz. Bizi  hamdolsun sizin dualarınız ayakta tutuyor. Biz size hizmetkarlık ettikçe başta sağlık olmak üzere, çocuklarımızın okul ihtiyaçları olmak üzere gelecek ihtiyaçlarını, hanım kardeşlerimizin mutlu ve huzurlu bir hayat yaşama isteklerini, erkeklerimizin bu memlekette başı dik, alnı açık olarak yaşama isteklerini, insan olarak kabul edilmek ve herkesin farklılığını zenginlik olarak kabul edip, bin yıldır kardeş olduğumuz bu topraklarda yine kardeşçe yaşama isteklerini hep beraber karşılayacağız" diye konuştu. Konuşmaların ardından Arınç ve protokol üyeleri kurdeleyi keserek hastanenin açılışını gerçekleştirdi. Çeşitli açılışlara katılmak üzere Düzce'ye gelen Arınç, Kaynaşlı ilçesinde partisinin seçim irtibat bürosunun açılışında vatandaşlara hitap etti.  
Bülent Arınç, kendilerini eleştiren Saadet Partisi yöneticilerine asla kırgın olmadıklarını söyledi.  İlçedeki Saadet Partisi adayının, seçilmesi halinde AK Parti'ye geçeceği vaadinde bulunarak vatandaşları etkilemeye çalıştığına dikkati çeken Arınç, "Başka yerlerde bir başka partiden aday olan kimsenin, seçildikten sonra AK Parti'ye geçeceğini söylemesi, halkı etkilemek içindir. Bu, doğru bir şey değil. Bizim Kaynaşlı'da tek bir adayımız var ve o kazanacak. Günahını almayayım ama Saadet Partisi adayının, bizimle bir geçmişi var ve böyle sağda solda konuşmaları olmuş. Hiç önemli değil ama bizim bir prensibimiz var. AK Parti'den ayrılan ve başka bir yerde siyaset yapanı kabul etmiyoruz" dedi.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, şunları kaydetti: "Onlar, ahlak abidesi insanlardı. Ülkeye çok büyük hizmetleri oldu. Ben de hamdolsun Milli Nizam'da başladım, Milli Selamet'te devam ettim, Fazilet'te milletvekili oldum ama Fazilet Partisi kapanınca, gidip hocamın elini öptüm ve AK Parti ile bu ülkeye hizmet etmek istediğimi söyledim. Dışarıda konuşulanlara bakmayın siz ama gözlerinin yaşardığını ve bize dua ettiğini biliyoruz. Bütün haklarımız, varsa helal olsun, o bize hakkını helal etti.
Saadet Partisi'ne 'kötü' diyemem, onlar bizim kardeşlerimiz, dostlarımız. Ayrı bir partide siyaset yapıyorlar. Bizi eleştiriyor olabilirler, biz onları hiç eleştirmeyeceğiz. Bizim işimiz hizmet, dostlarımızla ve arkadaşlarımızla aramızda soğukluk olsun istemeyiz. Kamalak hoca ne derse desin, onlar bizim kardeşimiz. Tokat atsalar incinmeyiz, elimizi bile kaldırmayız ama biz AK Parti'de hizmet ediyoruz. Ülkeye hizmeti, AK Parti'de bulduk, iktidarı, dünya itibarını AK Parti'de bulduk. Demokratikleşmeyi AK Parti'de bulduk, darbecilerle mücadeleyi AK Parti'de bulduk, başörtüsü zulmünü sonlandırmayı AK Parti'de bulduk hamdolsun. O yüzden bizim işimiz millet, gücümüz millet."
Konuşmasının ardından Düzce Valisi Ali İhsan Su'yu makamında ziyaret eden Arınç, kentteki çalışmalar hakkında bilgi aldı.  
Daha sonra kent merkezinde çekimleri devam eden, TRT'de yayınlanan "Bir Yusuf Masalı" dizisinin setine geçen Arınç, oyuncularla ve set ekibiyle sohbet etti.  
Diziyi çok beğendiğini kaydeden Arınç, pazar günleri programı olmadığı taktirde diziyi kaçırmadığını söyledi. 

YORUMLAR