05.12.2018 17:32
AK Parti - MHP İttifakı'nın seçim stratejisi belli oldu

Türkiye 31 Mart'ta sandık başına gidiyor. Seçim yaklaştıkça Ankara kulislerinde hareketli günler başladı. Ak Parti ile MHP arasında ittifak görüşmelerinde yol haritası netleşmeye başladı.

AK Parti ile MHP arasındaki iş birliği görüşmeleri sürüyor. Görüşmelerde, hangi illerde hangi partinin destekleneceği de netleşmeye başladı. İttifak çerçevesinde iki partinin elinde olmayan iller ise ayrıca değerlendiriliyor.

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin işaret ettiği gibi 2014 yerel seçimleri dikkate alınıyor. İki partinin oy oranları analizine göre hareket edilecek. AK Parti ve MHP'nin oy oranı toplamı, 24 büyükşehirde yüzde 50'nin üzerinde görünüyor. 

CUMHUR İTTİFAKI 2014’TE 21 BÜYÜKŞEHİR KAZANDI

2014 yerel seçimlerinde AK Parti 18 büyükşehir kazanırken CHP 6, MHP 3, HDP de 3 büyükşehir belediye başkanlığını elde etti.

AK PARTİ'NİN ADAY ÇIKARMAYACAĞI İLLER 

Cumhur ittifakı 2014’te 21 büyükşehir kazandı. Bu doğrultuda iki parti arasında mutabık kalınan illerse yavaş yavaş şekilleniyor. İttifakın stratejisi şekillenmeye başladı. İttifakın seçim planına göre hangi parti öndeyse onun adayına destek verilecek. AK Parti MHP'nin elindeki Adana, Mersin ve Manisa büyükşehirlerinde aday çıkarmayacak. 

HANGİ PARTİ ÖNDEYSE O PARTİDEN ADAY ÇIKARILACAK
MHP de aynı doğrultuda AK Parti'nin önde olduğu il ve ilçelerde aday göstermeyecek. Ayrıca 2014 seçimlerinde muhalefetin önde olduğu il ve ilçelerde de ikinci sırada hangi parti öndeyse ittifak o partiden aday çıkaracak. Şu an CHP'de olan Seyhan ilçesinde geçen seçim ikinci AK Parti çıktığı için MHP bu ilçede aday göstermeyecek. Mersin'de büyükşehirle birlikte 7 ilçe ile Manisa'da da yine büyükşehir ile birlikte MHP'nin elinde olan 6 ilçede AK Parti aday göstermeyecek.

"3 BÜYÜKŞEHİR'DE ADAY ÇIKARMAYACAĞIZ"
MHP lideri Bahçeli, büyükşehirlerde aday çıkarmayacağını açıkladı. Ak Parti’de MHP'ye her bölgeden bir ilçe belediye başkanlığı verecek.

İSTANBUL'DA 3 BÖLGEDEN BİRER BELEDİYE MHP'YE
İstanbul'da birinci bölgede 15, ikinci bölgede 13, üçüncü bölgede ise 14 ilçe bulunuyor. İstanbul'un üç bölgesinden birer ilçe MHP'ye bırakılacak. Bu üç bölgedeki ilçelerden birinde AK Parti aday çıkarmayacak. 

ANKARA'DA DA 3 BÖLGEDEN 3 BAŞKAN MHP'YE VERİLECEK
Benzer şekilde aynı uygulama Ankara'da da uygulanacak. Başkentte yine üç bölgeden oluşuyor. 
Bu kez her bir bölgeden 3 ilçe MHP'ye verilecek. AK Parti bu ilçelerde aday göstermeyecek. Ankara'da Polatlı birinci, Etimesgut ise üçüncü bölgede bulunuyor. Polatlı ve Etimesgut'un MHP'ye verileceği konuşuluyor.

MHP ANKARA’DA HANGİ İLÇEDEN ADAY GÖSTERECEK?

Eğer plan bu şekilde işleyecek olursa MHP'ye ikinci bölgede yer alan; Akyurt, Altındağ, Çamlıdere, Çubuk, Güdül, Kahramankazan, Kalecik, Keçiören, Kızılcahamam, Pursaklar ilçelerinden birinden aday göstermesi istenecek. AK Parti 2'nci bölgedeki o ilçede aday çıkarmayacak.

Benzer şekilde iki bölgeli İzmir ve Bursa'da da 2 ilçede MHP aday gösterecek.

İçli köfte tarifini sizler için hazırladık. İşte detaylar Detay

YORUMLAR
yılmaz
sayın medya mensupları iktidarı ve MHP yi bence uyarın eyt sorununu aralık sonuna kadar çözmezlerse bu kitle 20 milyon oy demek yerel seçimleri kaybetmek bir yana mevcut durumları dahi sıkıntıya girecek fransada %30 zam makronu darmadağın etti çünkü akabinde genel seçim gelir iktidar rüzgar gülü anket firmalarının gazına gelip sallama yüzdelerle boşuna yola çıkmasın bütün millet MHP nin özellikle eyt konusunda yaptıklarına cevap muhakkak verecek akp nin bu inadıda cevapsız kalmayacak
167 gün önce