27.07.2014 13:41
Usta sanatçı Çolpan İlhan, gözyaşlarıyla uğurlandı

Kalp krizi sonucu hayatını kaybeden usta tiyatrocu Çolpan İlhan, düzenlenilen törende gözyaşları içerisinde uğurlanıyor.

Çolpan İlhan, Muhsin Ertuğrul Sahnesi'ne son kez getirildi. Usta sanatçı, ailesi, sevenleri ve sanatçı dostları tarafından bugün son yolculuğuna uğurlanıyor.  Şair Atila İlhan'ın kız kardeşi ve merhum sanatçı Sadri Alışık'ın eşi Çolpan İlhan'ın naaşı sabah saat 10.30'da Harbiye'deki Muhsin Ertuğrul Sahnesi'ne getirildi. Burada sevenleri, yakınları ve sanatçı dostları tarafından anılan Çolpan İlhan'ı anlatan kısa bir belgesel yayınlandı.
Veda törenine, kız kardeşi Solmaz İlhan, oğlu Kerem Alışık, torunu Sadri Alışık, torununun annesi sanatçı Sibel Turnagöl gibi aile yakınları ile film yönetmeni, yapımcı, senaryo yazarı Türker İnanoğlu, tiyatrocu Erhan Yazıcıoğlu, Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya gibi çok sayıda seveni ve sanatçı dostları katıldı.  Veda törenine katılan yapımcı Türker İnanoğlu, oldukça duygusal göründüğü etkinlikte, Çolpan İlhan hakkındaki düşüncelerini paylaştı. İnanoğlu, “Kendisi anlatılamayacak kadar zarif, hoş, fevkalade bilgi birikimi olan bir insandı. Allah rahmet etsin. Çok konuşamıyorum” dedi. Merhum sanatçı Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya da, İlhan'ın bu döneme ait bir sanatçı olmadığını ifade ederek, “Bilmiyorum Çolpan hanım hangi zamanlarda çıkıp geldi hayatımıza; çünkü hiç bu zamana ait değildi. Çünkü hiç bugünün insanı olmadı. Biz, sizin vakarınızı, gücünüzü, sabrınızı, zerafetinizi şaşarak izledik hep Çolpan Hanım. Sanat için ilahi bir isabet oldunuz” diyerek duygusal bir konuşma yaptı.  Solmaz İlhan ise, “Kör şeytan onu aramızdan götürmedi. Kaybettiklerimizin buralarda mevcut olduğuna inanıyorum. Bilhassa bu kadar yaptıkları ile hergün beraber olacağımıza inanıyorum” diye açıklama yaptı. Düzenlenen veda törenininde yapılan konuşmaların ardından sinema ve tiyatro sanatçısı Çolpan İlhan, Muhsin Ertuğrul Sahnesi'ne son kez omuzlara alınarak Teşvikiye Camisine doğru yola çıkarıldı.  İlhan, kılınacak öğle namazının ardından eşi Sadri Alışık'ın mezarının bulunduğu Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilecek.

 

 

YORUMLAR