21.01.2014 11:05
Nejat İşler'e Septik Şok teşhisi kondu

Herhangi bir sebeple meydana gelen enfeksiyona karşı tepki veren bağışıklık sistemi, kendi dokularını ve organlarını yok etmeye çalışıyor.

Nejat İşler'in yoğun bakıma girmesine neden olan septik şok tablosu; vücudun bir enfeksiyona karşı verdiği tepki nedeniyle, kendi dokularını ve organlarını yok etmeye çalışması olarak açıklanıyor. Septik şok öncesinde gelişen  sepsisin  kanser ve kalp krizinden bile daha fazla ölüme sebep olmasına rağmen az bilindiğini söyleyen Dr. Kadir Doğruer, “Septik şok, Sepsis sonrasında gelişir. Sepsis , trafik kazası, düşme, kalp krizi ya da ciddi büyük bir ameliyat gibi vücutta her hangi bir nedenle oluşan gerilim sonrasında gelişen, organizmada direnç mekanizmasının zayıflaması ve bunun üzerine eklenen enfeksiyonla tetiklenen olaylar zinciri neticesinde meydana gelen bir durumdur.  
Enfeksiyona bağlı ölümün birincil nedenidir. Halk tarafından sıklıkla “kan zehirlenmesi” olarak bilinir. Solunumla, dolaşımla ve diğer sistemlerle başlayan yetmezlik, bütün organ sistemlerini etkileyerek, bu organ sistemlerinde bozulmaya, yetmezliğe ardından da ölüme sebebiyet vermektedir” dedi.Sepsisin temelinde enfeksiyon olduğunu söyleyen Dr. Doğruer, “Bence sepsisin çok görülmesinin en önemli nedenlerinden biri yanlış antibiyotik kullanımıdır” dedi. Bodrum'daki hastanenin Başhekim Aydın Aksoy “Solunum ve dolaşım desteği sürerken, böbrek destek tedavisine de başlamıştır. Tedavi; yoğun bakım, enfeksiyon hastalıkları, hemotoloji, göğüs hastalıları, genel cerrahi, kardiyoloji, gastroentroloji hekimlerimizin kontrolünde devam etmektedir" dedi. Sanatçının yakın dostu Dost Elver ise "Nejat'ın İstanbul'a taşınması riskli. Fakat kan değerleri normale yaklaştı. İyiye doğru gidiyor” dedi.

YORUMLAR