01.11.2013 09:50
İnanır, 'Hakkari'deki huzur havası bir ömür sürsün'

Sinema sanatçısı İnanır, 'bütün Türkiye'de yaşanan bu bahar ve huzur havasının ömür boyu sürmesini diliyoru' dedi.

Hakkari Valiliğinin davetlisi olarak kente gelen Akil İnsanlar Heyeti Akdeniz Bölgesi Grubu Üyesi ve sinema sanatçısı Kadir İnanır, çözüm süreciyle ilgili AA muhabirine değerlendirmede bulundu. İnanır, Hakkarililerin çözüm sürecinin başlamasından ve silahların susmasından mutluluk duyduğunu belirterek, ilerleyen günlerde her şeyin daha güzel olacağına inandığını söyledi. Türkiye sevdalısı olduğunu ve Hakkari'den insanlara güzel mesajlar vermek istediğini vurgulayan İnanır, "Nereden, ne zaman bir davet alsam oraya hiç düşünmeden iki elim kanda olsa giderim.
O insanlarla kucaklaşmayı, aynı yerde, aynı nefesi almayı, güzel diyaloglar içerisinde olmayı kendime şiar edinmiş bir insanım. Burada da ne kadar çok sevildiğimi buraya gelince gördüm" diye konuştu. İnanır, kentte bulunduğu iki gün süresince Hakkarililerin, beklemediği bir şekilde etrafında adeta sevgi yumağı oluşturduğunu ve kendisini saygıyla karşıladığını bildirerek, gösterilen yakın ilgiden dolayı Hakkarililere teşekkür etti. Sanatçıların gittikleri yerlerde karşılaştığı ilginin görevini tam anlamıyla yaptığı manası taşıdığına değinen İnanır, şöyle konuştu:

"Ben de bu güçle ömrümün sonuna kadar bu sevgiye, saygıya layık olmaya çalışacağım. Hakkari'de gördüğüm kadarıyla çözüm sürecinden dolayı müthiş bir rahatlama var, insanlar mutlu ve huzurlu. Buradan bütün Türkiye'de yaşanan bu bahar ve huzur havasının ömür boyu sürmesini diliyorum. Buradaki insanlar barışın gelmesi için daha istekli, huzurlu ve çok mutlular. Burada bir film çekersek daha anlamlı olacak. İnsanlar, barış hasreti içerisindeler. Burası halkların kardeşliğinin en yüce, en büyük, en derin, en anlamlı görülmesi gereken bölgelerden birisi. Çünkü yıllarca terk edilmiş, yıllarca öksüz bırakılmış bir bölge. İnsanların gözlerindeki umut ışığını gördükçe bizim de yaşama sevgimiz artıyor. Biz üstümüze düşen görevi hiç düşünmeden yerine getirmeye çalışacağız. Her şey güzel olacak, çünkü barışla bitmeyen hiçbir savaş yoktur."
İnanır, son dönemde yapılan film festivallerinde Kürt kökenli sinemacıların başarılı yapıtlara imza attığına ve önemli ödüller aldığına dikkati çekerek, "Bu gençlerimizin daha büyük prodüksiyonlarla, daha güzel ve güçlü senaryolarla önemli filmler yapacağına inanıyorum. Sonuçta bizim sinemamız" ifadelerini kullandı.Yerli filmlerin yasalarla garanti altına alınmasıyla sinema sektörünün daha iyi noktaya geleceğini anlatan İnanır, Türkiye'yi güzel günlerin beklediğini dile getirdi.

YORUMLAR