10.09.2015 04:25
YSK kararları Resmi Gazete'te yayınlandı

Siyasi partilerin seçmen kütüğü örneği istemleriyle ilgili düzenlemelere ilişkin YSK kararı Resmi Gazete'de yer aldı.

Siyasi partilerin seçmen kütüğü örneği talepleriyle ilgili düzenlemelere ilişkin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Seçmen kütüğü örneklerinin ancak seçime katılma yeterliliği bulunan partilerce talep edilebileceği belirtilen kararda, partilerin seçime katılabilme yeterliliği olup olmadığının YSK tarafında her yıl ocak ayında yeniden saptanarak ilan edileceği kaydedildi.

Buna göre 2015 yılı için seçmen kütüğü talebinde bulunabilecek partiler alfabetik sıraya göre şu şekilde ilan edildi:

1- Adalet ve Kalkınma Partisi, 2- Anadolu Partisi, 3- Bağımsız Türkiye Partisi, 4- Büyük Birlik Partisi, 5- Cumhuriyet Halk Partisi, 6- Demokrat Parti, 7- Demokratik Gelişim Partisi, 8- Demokratik Sol Parti, 9- Doğru Yol Partisi, 10- Emek Partisi, 11- Genç Parti, 12- Hak ve Adalet Partisi, 13- Hak ve Özgürlükler Partisi, 14- Halkın Kurtuluş Partisi, 15- Halkın Yükselişi Partisi, 16- Halkların Demokratik Partisi, 17- İlk Parti, 18- Komünist Parti, 19- Liberal Demokrat Parti, 20- Merkez Parti, 21- Millet Partisi, 22- Millet ve Adalet Partisi , 23- Milliyetçi Hareket Partisi, 24- Muhafazakar Yükseliş Partisi , 25- Özgürlük ve Dayanışma Partisi, 26- Saadet Partisi, 27- Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi, 28- Türkiye Komünist Partisi, 29- Vatan Partisi.

YSK tarafından 7 Eylül'de oy birliğiyle kabul edilen karara göre, seçmen kütüğü örneği istemeye, seçime katılma yeterliğine sahip partilerin merkezleri yetkili olacak ancak yetki verilmesi koşuluyla partilerin il ve ilçe başkanları da kendi seçim çevreleriyle ilgili istemde bulunabilecek. Partiler 5 yıllık dönemleri kapsayan her bir seçim döneminde ikiden fazla seçmen kütüğü örneği talebinde bulunamayacak.

Seçmen kütüğü örneklerinin kağıt ortamdaki fotokopisine erişim bedelini 2015 yılı için seçmen başına 6 kuruş olarak belirleyen YSK, bu bedelin maliye veznesine yatırılmasına, bunlara ait fotokopi masraflarının seçim ödeneklerinden karşılanmasına karar verdi.

YSK, partilerin örnekleri elektronik ortamda istemeleri durumundaysa örneklerin kedilerine ücretsiz verilmesini hükme bağladı.

Kaynak : AA
YORUMLAR