05.08.2021 13:15
Hayalet şehre döndü: Faciadan sonra termik santral bölgesi böyle görüntülendi

Muğla’da 8 gündür devam eden orman yangınlarında ekiplerin ve vatandaşların bütün çabalarına rağmen yangının Kemerköy Termik Santrale ulaşmasıyla korku dolu anlar yaşandı. Yangınla birlikte bölge hayalet şehrine döndü, felaketin boyutu gün ağarınca ortaya çıktı.

Muğla’da 8 gündür devam eden yangınlara müdahale sürüyor. Dün akşam saatlerinde Kemerköy Termik Santrali bölgesine ulaşan yangınlar büyük bir paniğe neden olmuştu.

11 SAAT SÜREN MÜCADELE…

Ekiplerin ve vatandaşların bütün çabalarına rağmen yangın rüzgarın etkisiyle hızlı bir şekilde santrale ulaştı. Patlama seslerinin de duyulduğu santralde sirenler çaldı. Santraldeki personel tahliye edildi, yanıcı ve patlayıcı maddeler dışarı çıkarıldı. 11 saat süren mücadelenin sonunda santraldeki yangın kontrol altına alındı.

FELAKET GÜN AĞIRINCA ORTAYA ÇIKTI

Dün akşam saatlerinden itibaren gece yarısına kadar bir yandan yangının devam ettiği diğer yandan da tahliyelerin sürdüğü Kemerköy Termik Santrali bölgesine girişler yasaklandı. Jandarma tarafından geniş güvenlik önlemi alınan bölgede çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Dün gece boşaltılan Termik Santral ve çevresindeki acı tablo gün ağarınca daha net ortaya çıktı. Alevlerin termik santrale sıçramasından sonra bölgeye çok sayıda itfaiye ve iş makinası sevk edilmişti.

TOMA, YANGININ ORTASINDA KALDI

Söndürme çalışmalarında görev yapan ve daha hızlı hareket ve manevra kabiliyeti olan TOMA’lar da santral bölgesinde görev almıştı. Sabah gün aydınlandığında bölgede görev yapan TOMA’lardan birinin alevler arasında kalarak tamamen yandığı görüldü. TOMA’yı kullanan polislerin durumu hakkında herhangi bir açıklama yapılmazken, yangın sonucu yeşilden siyaha dönen bölgede ekiplerin çalışmaları devam ediyor.

YORUMLAR