23.04.2016 12:28
Terör örgütüne Yüksekova'da büyük darbe

Güvenlik güçlerince Yüksekova'da gerçekleştirilen operasyonda bugüne kadar terör örgütü PKK'lı teröristlere ait bir tırı dolduracak kadar mühimmat bulundu.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Yüksekova'da 13 Mart'taki  sokağa çıkma yasağının ardından başlatılan ve önceki gün tamamlanan "Jandarma  Uzman Çavuş Ramazan Gülle" operasyonu kapsamında güvenlik güçlerinin arama tarama  çalışmaları sürüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet unsurlarınca, ilçenin Eski Kışla,  Orman, Mezarlık, Yeni, Yeşildere, Dize, Esentepe, Cumhuriyet ve Güngör  mahallelerinde 39 gün boyunca kararlılıkla sürdürülen operasyonda, çoğunluğu  örgütün dağ kadrosundan 200'e yakın terörist etkisiz hale getirildi.
 

Tonlarca patlayıcı imha edildi
 
Güvenlik güçleri, operasyon öncesi, "canlı kalkan" olarak  kullanılmamak için ilçeden ayrılan terör mağduru vatandaşların evlerine tünel  açıp, barikatlar kurarak buraları adeta kullanılamaz hale getiren terör örgütü  mensuplarının hain tuzaklarına düşmedi.
 
Bölücü terör örgütü mensupları tarafından yol ve binalar ile evlerin  kapı, pencere, dolap, ev eşyaları, kolon, kiriş ve harekete duyarlı lambalarına  yerleştirilen 285 el yapımı patlayıcı imha edildi.
 
Güvenlik birimleri, operasyonun sürdüğü bu mahallelerde etkisiz hale  getirdiği tonlarca patlayıcının yanında 136 çukuru kapatarak, çoğu tuzaklanmış  216 barikatı da kaldırdı.
 
Tır dolusu mühimmat
 
Operasyon sırasında etkisiz hale getirilen teröristlerin bulundukları  yerler ile teslim olanların verdiği bilgiler doğrultusunda gerçekleştirilen  aramalarda, terör örgütünün güvenlik güçleri ile masum halka "zarar vermek" için  nasıl bir mühimmat yığınağı yaptığı ve ağır silahlar kullandığı da ortaya çıktı.
 
Şimdiye kadar yapılan aramalarda, farklı özelliklere sahip iki havan,  doçka uçaksavar silahı, 11 roketatar, 9 keskin nişancı tüfeği, 11 bixi makineli  tüfek, 151 kalaşnikof, 3 M-16 ve 385 av tüfeği, 47 tabanca, 650 şarjör ve bu  silahlara ait 58 bin 49 mermi ele geçirildi.
 
Aramaların gerçekleştirildiği yerlerde 47 telsiz, 131 hücum yeleği, 95  kamuflaj, 81 gaz maskesi, 5 tüfek dürbünü, örgütsel dokümanlar, tıbbi, yaşam ve  inşaat malzemeleri bulan güvenlik güçleri, aynı noktalardaki yüzlerce el bombası,  havan ve roketatar mühimmatını da imha etti.

YORUMLAR