28.05.2015 17:38
Suriyeli Emira'nın yüzündeki savaş izleri silinecek

Suriye'deki iç savaşın en küçük mağdurlarından Emira'nın "varil bombası"nın yaktığı yüzünün tekrar gülmesi için Türkiye "şefkat eli"ni uzattı. Mustafa Kemal Üniversitesinde tedavi görecek küçük kızın yüzündeki savaşın izleri, estetik ameliyatla silinecek.

Kırıkhan ilçesinde hayırseverlerin verdiği çadırda yaşayan Casim ailesi, kamuoyuna yansıyan haberlerin ardından Emira'ya gösterilen ilgiden memnun.
Yaklaşık 2 ay önce Suriye'de evlerine "varil bombası" isabet etmesi sonucu yüzünün tamamı yanan 8 yaşındaki Emira için İl Sağlık Müdürlüğünün devreye girmesinin ardından küçün kızın Mustafa Kemal Üniversitesinde tedavi altına alınmasına karar verildi.

Baba Abdullah Casim (40), AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'de varil bombasının evlerinin yakınına isabet etmesiyle bir çok kişinin yaşamını yitirdiğini, ailesinden Emira'nın vücudunun büyük bölümünde yanık oluştuğunu söyledi.
Suriye'de tedavi için sağlıklı bir ortam olmadığından dolayı Emira'yı Türkiye'ye getirdiklerini ifade eden Casim, şunları söyledi:
"Suriye'nin Halep kentinde Esed rejimine ait helikopterler, bulunduğumuz bölgelere varil bombası attı. Emira'nın vücudunda büyük yanıklar meydana geldi. Ölmek üzere olan kızımı son anda hastaneye yetiştirdik. Kendisini kurtarabildik fakat yüzünün tamamında savaşın bıraktığı yanık izleri kaldı. Türkiye'ye estetik tedavisi için getirdik. İl Sağlık Müdürlüğü kızımı muayene ettirdi. Sevk aldık, bugün Mustafa Kemal Üniversitesinde tedavi altına alınacak."
"Tek hayalim, kızımı eski yüzüyle gülerken görmek"
Yaşanan felaketin ardından Emira'nın ölümden döndüğünü ve bir daha hiç gülmediğini anlatan Casim, "Kızım yaşanan olaydan sonra ölümden döndüğü için bir daha gülmedi. Allah kimsenin başına böyle bir şey vermesin. Kimseyle konuşmuyor, oynamıyor, tamamen hayattan kopmuş durumda. Tek hayalim, kızımı eski yüzüyle gülerken görmek, bundan başka bir şey istemiyorum. Kızımın da tek isteği estetik ameliyatla eski yüzüne kavuşması" diye konuştu.
Kızıyla ilgili haberlerin ardından kendilerine desteğin arttığını vurgulayan Casim, Anadolu Ajansı ve Türk yetkililere teşekkür etti.
İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri de, Emira için muayene sürecinin tamamlandığını bundan sonra adım adım estetik ameliyatlar yapılacağını bildirdi.

YORUMLAR