13.09.2021 00:11
Soylu: Sel bölgesinde 720 milyon lira harcama yaptık

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şu ana kadar sel bölgesinde 720 milyon lira harcama yaptıklarını açıkladı. Bakan Soylu, sel bölgesinde hesap ettikleri toplam maliyetin şu anda 5.8 milyar lira olduğunu söyledi.

Kastamonu’da 11 Ağustos’ta Ezine ve Zarbana Çayı’nın taşması sonucu meydana gelen sel, can kayıplarının yanı sıra çok sayıda ev ve iş yerinin zarar görmesine neden oldu. Sel felaketinin başından beri bölgeden ayrılmayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ilçede incelemelerde bulundu.

Temizleme çalışmalarını yakından takip eden Bakan Soylu, buralarda görevli personellerden bilgi aldı. İncelemeleri sırasında ilçenin temizliğinde görev alan askerlere kolaylıklar dileyen Bakan Soylu, özverili çalışmalarından dolayı Mehmetçik’e teşekkürlerini iletti. Bakan Soylu, incelemeleri sırasında yolda karşılaştığı selzede vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulunarak onlarla bir süre sohbet etti.

15 VATANDAŞIMIZ KAYIP

İlçedeki incelemelerinin ardından Bakan Soylu, Afet Koordinasyon Merkezi’nde düzenlenen istişare toplantısına katıldı. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “11 Ağustos’ta Bozkurt’ta 453 kilogram yağış düştü. İnsanımızın ve yaptıklarımızın da çaresiz kaldığı bir tablo ile bizleri karşı karşıya bıraktı. Hem Kastamonu’yu, hem Sinop’u, hem de Bartın’ı etkiledi. Buralara bağlı ilçelerimizi de etkiledi. Kayıplarımızda oldu. İhsan hayatında zor günler, zor geçen geceler vardır, benim çok zor gecelerimden bir tanesiydi. Binaların üzerinde aman deyin, bekleyen, imdat diyen insanlarında benden daha zor gecesiydi ve günüydü. 82 vatandaşımız hayatını kaybetti, onları defin ettik. 15 vatandaşımızın arama çalışmaları 459 personelle havadan, karadan ve denizden halen devam ediyor.” dedi.

25 MİLYON İNSANIMIZA AFET EĞİTİMİ VERDİK

Geçtiğimiz yıl afetlere hazırlık yılı olduğunu hatırlatan Bakan Soylu, “Bu çerçevede bu yıl pandemiye rağmen 25 milyon insanımıza yüz yüze eğitim verdik. Bu hedefimiz yıl sonu itibariyle 50 milyona ulaşmak. Oluşturduğumuz bir video var 11 milyon insanımız tam zamanlı olarak eğitim aldı. İllerimizin afetlere hazırlıklarıyla ilgili bir planlamamız vardı, geçtiğimiz yıl 6 ilimizi tamamladık, bu yıl 81 ilimizi bitirmeyi hedeflemiştik. Valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler ve ilgili kurumlar afet durumunda nasıl bir çalışma yürütecekler, bu planlamada öğrenmiş olacaklar” diye konuştu.

BİN 348 TIR YARDIM YAPILDI

Selden etkilenen Bartın, Sinop ve Kastamonu’da selzedelere bin 348 tır yardım yapıldığını belirten Bakan Soylu, “Bozkurt’a gördük birçok belediyelerimizin arama kurtarma ekipleri, başarılı kurtarmanın altına imzalarını attılar. Aslında bu dönüşüme nasıl bir ihtiyacımızın olduğunu ve nasıl gerçekleştirdiğimizi de bu vesileyle gördük. Toplam 37 sivil toplum kuruluş çalıştı, teşekkür ediyoruz. Bu süreç içerisinde 900 bin öğün yemek dağıtımı gerçekleşti. Sivil toplum kuruluşlarının destekleriyle şu ana kadar 900 bin öğün yemek dağıtımı yaptık. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız, burada çalışan 7 bin 500 personeli giyindirdi. 7 bin 500 vatandaşımıza da hem sosyal marketten hem geçici koordinasyon merkezlerinden giyinmelerini sağladı. Yine mağdur olan ve taşınması gereken vatandaşlarımızın 464 evi taşındı. Bu evleri jandarmamız, jandarmamıza ait araçlarla taşıdılar ya da bizim kiralık olarak tuttuğumuz nakil araçlarıyla taşındı. Vatandaşımızın karşı karşıya kaldığı sıkıntılardan sonra burada her türlü desteği ortaya koymaya çalıştık. Helikopterlerimiz ve hava uçaklarımız, arama kurtarma çalışmalarımız dahil bin 164 saat havada uçtular. Bu halen devam ediyor. Ayrıca 103 bin gıda kolisi dağıtıldı. Bunların yarısı kadarda temizlik ve hijyen kolileri dağıtıldı. Yani 50 bini aşkın temizlik ve hijyen kolisi dağıtımı yapıldı” şeklinde konuştu.

720 MİLYON LİRA NAKDİ YARDIM YAPILDI

Sel bölgesinde şu ana kadar 720 milyon lira nakdi yardımların yapıldığını ifade eden Bakan Soylu, şöyle konuştu: “Şu ana kadar Kastamonu, Sinop ve Bartın’da gıda yardımı, eşya yardımı, kira yardımı ve taşıma yardımı da olmak üzere aynı zamanda işyerlerimizin hasarlarının da yüzde 50’sinin şu ana kadar karşılanması kaydıyla toplam vatandaşımıza 203 milyon 325 bin 396 lira nakdi yardım yapılmıştır. Bunlara araç yardımları da dahil. İşyeri sahiplerimizin yüzde 50’lilik kısmına da önümüzdeki günlerde kendilerine aynı şekilde gönderilecek. Tüm kurumlarımızın sadece Kastamonu’daki acil müdahale yardımları 470 milyon liradır. Buna Sinop ve Bartın’ı eklediğimizde ise 720 milyon lira nakdi karşılığı olan burada yolundan köprüsüne kadar nakdi yardımlarına kadar bir harcama gerçekleşti.”

HESAP ETTİĞİMİZ MALİYET 5.8 MİLYAR DOLARDIR

Şu ana kadar AFAD hesaplarına toplam 390 milyonun üzerinde bağış geldiğini söyleyen Bakan Soylu, şunları kaydetti: “Bu sırada illerimizin valiliklerimizin açtığı özel bağış hesapları bulunuyor. Bunlara da toplam 60 milyon bağış geldi. Yani 450 milyon lira bağış gelmiş oldu. Bugüne kadar sel, yangın ve AFAD hesaplarımıza 450 milyon lira bağış geldi. Yine Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla 3 noktada sanayi sitemiz yıkılıyor. İnşallah bu yıkılan sanayi siteleri yakın bir zamanda sahiplerine teslim edilecek. Bizlere taahhüt edilen ya da gelecek olan paralarla birlikte yaklaşık 1 milyar 25 milyon açılan bağış kampanyası sonucu ulaşılan bir miktar olacak. Tabi bunların karşılığında toplam maliyetlerimizde var. Henüz maliyetler devam etmekle birlikte yangın ve sel afetinden dolayı şu ana kadar hesaplayabildiğimiz tüm kurumlarla yaptığımız değerlendirmede ortaya koyduğumuz süreçte maliyetimiz bunlarda altyapı var, üstyapı var, dere yatakları var, tahkimatlar var, yol, su elektrik var, bunlarda aynı zamanda evler var, işyerleri var. Yaklaşık şu ana kadar 100 üzerinde bina yıkıldı. 587 bin bağımsız bölüm ağır hasarlı, yıkık ya da acil yıkılacak. Yani binin üzerinde konut yapılacak. Bu da maliyetin içerisinde oluyor. Toplam şu anda hesap ettiğimiz maliyet 5.8 milyar liradır. Bu rakam içerisinde bazı bakanlıklarımızın yatırımları yok, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın hasar tespitleri bulunmuyor. Bunlar yapılmaya başlandıktan sonra nasıl maliyetler önünüze çıkacak bu da bir muamma. Şu ana kadar sel bölgesinde toplam 3 bin 468 araç zarar gördü. Burada herkese teşekkür ediyorum. Kimden ne istediysek, ne talip ettiysek herkes gönüllü bir şekilde bu işin içerisinde oldu. Hem milletimizden hem de devletimizden gurur duyuyorum. Allah milletimize ve devletimize zeval vermesin”

BOZKURT BAMBAŞKA OLACAK

Bakan Soylu, şöyle devam etti: “1 yıl sonra Bozkurt’un yeni yetişen çocuklarını ve afet bölgelerinin geçmiş yıllara göre çok daha avantajlı olacağını, fırsatlarının çok daha iyi olacağını, tüm imkanların burada sunulmuş bir şekilde yaşayabileceklerini hem umut hem de hayal ediyorum. Çocuklarımızın da gençlerimizin de buna hakkı vardır. Bu gayretlerden ötürü tüm kurumlarımıza, milletimize ve devletimizin her kademesindeki görevlilere, gönüllülerimize, Sayın Cumhurbaşkanımıza bir kez daha desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum. Sel bölgesindeki vatandaşlarımızı hiçbir zaman yalnız bırakmayacağız, bundan sonrada bir elimiz buralarda olacak. Buralara sık sık sürekli gelip gideceğiz”

İncelemelerinde Bakan Soylu’ya, Kastamonu Valisi Avni Çakır, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Bozkurt Kaymakamı Murat Atıcı, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, AFAD Başkanı Yunus Sezer, Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, AK Parti Kastamonu İl Başkanı Doğan Ünlü ile ilgili kurumların temsilcileri eşlik etti.

Kaynak : İHA
YORUMLAR