05.08.2021 07:52
Son dakika haberi: Milas'taki yangınlarda alevler Kemerköy Termik Santrali'ne sıçradı

Son dakika haberi: Milas'taki yangınlarda alevler Kemerköy Termik Santrali'ne sıçradı. Bölgedeki elektrik tellerinden kıvılcımlar düştü. Patlama seslerinin de duyulduğu santralde sirenler çaldı. Santraldeki personel tahliye edildi, yanıcı ve patlayıcı maddeler dışarı çıkarıldı. Güvenlik gerekçesi ile insanların bölgeden uzaklaştığı Milas'taki santralde durum ciddiyetini koruyor. Ören beldesine girişler yasaklandı. İtfaiye ekiplerinin termik santralde inceleme yaptığını açıklayan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, "Ana ünitelerde ciddi hasar yok" dedi. Santraldeki yangın 11 saatin sonunda kontrol altına alındı.

Son dakika...Muğla Milas'taki yangınlarda alevler Kemerköy Termik Santrale sıçradı.

Milas'ta devam eden orman yangını tüm önlem ve çabalara rağmen termik santrale sıçradı.Saat 21.00 sıralarında termik santralin elektrik iletim tellerinden de kıvılcımlar düşmeye başladı. Bunun ardından terminalin alarmı çalmaya başladı. Tesisteki tüm üniteler devre dışı bırakıldı, patlayıcı maddeler çıkarıldı, personelin tahliyesi de hızla sağlandı. Santralde can kaybı yaşanmazken bölgedeki vatandaşlar karadan ve denizden tahliye edildi. Kemerköy Termik Santrali’ndeki yangın 11. saattin sonunda kontrol altına alındı.

Bu arada patlamaların da yaşandığı bölgede elektrikler kesildi.

Güvenlik gerekçesi ile insanların bölgeden uzaklaştığı Milas'taki santralde durum ciddiyetini koruyor.

ÖREN TAHLİYE EDİLİYOR

Santralin tahliyesinin ardından santralin hemen dibindeki yerleşim yeri Ören de tahliye edilmeye başlandı.

Bir yandan Ören’in tahliyesi sürerken diğer yandan bazı görevliler yolda bekleyip bölgeye araç girişine izin vermiyor.

Sadece iş makinaları ve görevlileri taşıyan araçların girişine izin verildiği bölgede panik havası hakim.

Bölgede söndürme çalışmaları devam ediyor.

YARDIMA KOŞTULAR

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada: "Muğla'nın Milas ilçesindeki orman yangınının bölgedeki termik santraline yaklaşması üzerine, iskelede toplanan vatandaşlarımız Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza ait çıkarma gemilerimizle emniyetli bölgelere tahliye ediliyor." denildi.

BAKANLAR BÖLGEDE

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli santralde incelemelerde bulunurken alevler bölgeye yaklaştı. Bu gelişmenin ardından Bakan Soylu, Bakan Dönmez ve Bakan Pakdemirli çalışmalarını Jandarma Karakolu'ndan sürdürüyor.

ALTUN: SANTRAL İNCELENDİ, CİDDİ HASAR YOK

İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan bir açıklama geldi. Altun tüm ünitelerin kontrollü şekilde devre dışı bırakıldığını söyledi. Can kaybı yaşanmadığını, sahada inceleme ve soğutma işlemlerinin yapıldığını belirtti.

Altun, "Tahliyenin ardından itfaiye ekiplerince durum tespiti için santralde incelemeler yapılmış ve santraldeki ana ünitelerde ciddi bir hasar meydana gelmediği anlaşılmıştır. Halen acil müdahale ekiplerince santral sahasında inceleme ve soğutma işlemleri ile gerekli tüm emniyet tedbirleri alınmaya devam etmektedir. Yangın mahallinde herhangi bir can kaybı yaşanmaması için gerekli tüm adımlar atılmıştır" dedi.

MSB'DEN TAHLİYE AÇIKLAMASI

Milli Savunma Bakanlığı sosyal medya hesabından, "Muğla'nın Milas ilçesindeki orman yangınının bölgedeki termik santraline yaklaşması üzerine, iskelede toplanan vatandaşlarımız Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza ait çıkarma gemilerimizle emniyetli bölgelere tahliye ediliyor" açıklamasında bulundu.
Kaynak : İHA
YORUMLAR