19.08.2016 18:11
Yeni anayasa için 'bayram müjdesi'

AK Parti, CHP ve MHP temsilcileri, yeni anayasa için 5 gün süren çalışmalarını tamamladı. AK Parti'li Gül, CHP'li Tezcan ve MHP'li Parsak, yeni anayasa için bayram öncesi "bayram müjdesi" verebileceklerini söyledi.

AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, anayasa çalışmaları çerçevesinde 5. toplantılarını yaptı.

Gül, Tezcan ve Parsak, bugünkü toplantının ardından gazetecilere ortak açıklamalarda bulundu.

Çalışmaların amacını; "özellikle acil, uzlaşılabilecek, yargı merkezli olmak üzere bazı başlıkları değerlendirmek, bir uzlaşı elde etmek" olarak açıklayan Gül, toplantılarda tüm başlıkları değerlendirdiklerini belirtti. Gül, tüm partilerin önerilerini getirdiğini, müzakereleri yaptıklarını, notlarını aldıklarını, bu etabı tamamladıklarını ifade etti.

Gül, önümüzdeki hafta, yetkili kurullarında, genel başkanlara bu raporları sunacaklarını vurgulayarak, "Oradan çıkacak kararlar üzerine sonraki hafta tekrar bir araya geleceğiz. Çok fazla gecikmeden, belki bayram öncesinde bayram müjdesi olarak Türkiye'ye bunu ifade edebiliriz. Ama bu konular parti yetkili kurullarımız ve genel başkanlarımızın vereceği karar doğrultusunda şekillenecek. Uzlaşılabilecek noktalar olduğunu gördük. Ülkemiz, milletimiz için güzel uzlaşı maddeleriyle bir anayasa değişikliği paketi elde edeceğimizi, gerçekleştireceğimizi düşünüyorum." dedi.

"İskeleti kurduk, ete kemiğe bürünecek"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, genel başkanların temsilcileri olarak yapmaları gereken çalışmaları, asıl bölümü tamamladıklarını anımsattı. Tezcan, bundan sonra önümüzdeki hafta siyasi partilerin, kendi çerçevelerinde bu görüşmelerin sonuçlarını değerlendireceğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu çalışma içinde çok sevindirici bir şey gördük; uyumlu, birlikte, her şeyi bütün açıklığıyla müzakere eden ve nerelerde buluşabileceğimizi, nerelerde hiç buluşamayacağımızı, nerelerde belli bir mesafe alabileceğimizi gördük, iyi bir çalışma oldu. İskeleti kurduk, ete kemiğe de bürünecek, bayramdan önce inşallah milletimize bir müjde vereceğiz."

MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak da "Son derece umutlu oturduğumuz masada, bu birinci etabın sonunda bu umudumuzun daha da güçlenerek devam ettiğini söyleyebilirim. Ondan sonra inşallah bayram öncesinde belki takvim itibariyle resmi anayasa değişikliği önerisine dönüşemese bile büyük ölçüde ona yaklaşacağını böylelikle bayram müjdesiyle yeniden sizler aracılığıyla aziz Türk milletinin karşısına çıkabileceğimizi umut ediyorum." şeklinde konuştu.

YORUMLAR