04.11.2016 21:09
Siirt'te 'özel güvenlik bölgesi' uygulaması

Siirt'in Eruh ve Pervari ilçelerindeki bazı alanlarda terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlar dolayısıyla ilan edilen "özel güvenlik bölgesi" uygulaması 15 gün uzatıldı.

Siirt'in Eruh ve Pervari ilçelerindeki bazı alanlarda uygulanan "özel güvenlik bölgesi" uygulamasının 15 gün daha uzatıldığı bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması, huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi, devlet ve milletin her türlü terör tehdidi ve saldırısından korunması amacıyla bölgede asayişi temin etmek için ilgili mevzuat çerçevesinde her türlü tedbirin alındığı belirtildi.

Açıklamada, Eruh ilçesi Okçular köyünün güneyi, Eruh-Yanıkses köyünün doğusu, Eruh-Görendoruk köyünün kuzeyi, Eruh-Kuşdalı köyünün güneyi, Eruh-Çaçi Dağları bölgesi, Siirt-Pervari ilçesi Palamutlu ve Tosuntarla köylerinin güneyi, Pervari-Doğanca köyünün batısı, Eruh-Bilgili köyünün kuzeyi, Eruh-Yeniçizmeli köyünün kuzeyi ve doğusu ile Siirt merkez Ekmekçiler köyünün doğusu, Eruh-Akmeşe kuzeyi-kayalık tepe güneyi-çizmeli köyü kuzeyi-ziyaret tepe-süt tepe-siyah tepe-kırmızı taş tepe, Pervari Düğüncüler-Yapraktepe-Doğan-Sarıyaprak köyleri ve Eruh Kelusta Tepesi kırsal alanları arasında bulunan bölgelerde uygulanan geçici güvenlik bölgesi uygulamasının 15 gün süreyle uzatıldığı kaydedildi.

Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Bu kapsamda, söz konusu bölgeler milli güvenlik, kamu düzeni ve kamu esenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi ve başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 11. maddesi ile 2565 Sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanununun 32/A maddesine istinaden, bahse konu bölgelere gidebileceği değerlendirilen vatandaşların, mezkur bölgelerdeki yasa dışı unsurlardan ve bunlara yönelik alınacak tedbirlerden zarar görmemeleri açısından, 15 gün süreyle, 09-23 Kasım tarihleri arasında Özel Güvenlik Bölgesi ilan edilmiştir."

YORUMLAR