12.08.2016 19:52
'Pilot olup da TSK'dan ayrılanlarla ilgili çalışma yapıyoruz'

Milli Savunma Bakanı Işık, daha önce pilot olup da Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ayrılanların geri dönmesiyle ilgili çalışma yaptıklarını belirterek, "Daha önceden sağlık raporuyla ayrılanlara tekrar bir hak veriyoruz" dedi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, bazı temaslarda bulunmak üzere, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ile Isparta'ya geldi. Kara Havacılık Okul Komutanlığının inşaat bölgesinde incelemelerde bulunan ve çalışmalar hakkında bilgi alan Işık, basına kapalı gerçekleştirilen brifingin ardından, araçla alanı gezdi.

Ardından Isparta Valisi Şehmus Günaydın'ı ziyaret eden Işık, burada yaptığı konuşmada, Isparta'da bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Türkiye'de böyle bir olayın bir daha yaşanmaması için TSK'yı çok dinamik bir yapıya kavuşturmak istediklerini vurgulayan Işık, bu konuda çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

"Mutlaka en detaylı inceleme yapılacak"

Bir gazetecinin, 37 bin subayın dosyasının tek tek inceleneceğinin açıklandığını, bu sürecin nasıl işleyeceğini ve terfilerin nasıl olacağı sorusu üzerine Işık, 2016 yılı terfilerinin Kanun Hükmünde Kararnameyle 29 Temmuz itibarıyla yapıldığını vurguladı.

Terfilerin durdurulması ihtiyaç haline gelirse bunun 2017'de ancak düşünülebileceğine dikkati çeken Işık, o döneme kadar hainlerin tespit edilip, TSK'dan ilişiğinin kesilmesi için bütün kuvvet komutanlıkları ve Genelkurmay Başkanlığı ile yoğun çalışma yürüteceklerini söyledi.

Işık, şöyle devam etti:

"Bu ihanet şebekesiyle hiçbir ilişiği olmayan subayımızın, astsubayımızın, askerimizin endişe etmesine gerek olmadığını özellikle belirtmek isterim. Hiçbir endişe, korku, tereddüt oluşmasın. Şu anda bütün mücadelemiz, bu ülkesine ihanet etmiş, milletin verdiği vergilerle alınan silahları millete karşı kullanmış hainlerin Türk Silahlı Kuvvetleri'nden temizlenmesidir. Bunun dışında hiçbir askerimizin bir endişe, tereddüt taşımasına hiçbir şekilde gerek yoktur. Bu çalışma kendi Türk Silahlı Kuvvetlerimizin iç işleyişinde mutlaka yapılacaktır. Burada gereksiz endişeye hiçbir zaman mahal yok. Yani '37 bin dosya tek tek elden geçirilecek', çok abartılı bir ifade. Burada bu yapıyla iltisakı olduğu değerlendirilenlerle ilgili mutlaka en detaylı inceleme yapılacak ama bunun dışındaki hiçbir subayımızla ilgili bir tereddütümüz olmayacak."

"Sivil kaynaktan pilot teminiyle ilgili çalışma yürütüyoruz"

"Uçuşa elverişli değildir raporu alanlarla, pilotlarla ilgili bir tasarrufunuz olacak. O süreç nasıl işleyecek, kimler öncelikle TSK'ya kazandırılacak" yönündeki soruya ilişkin Işık, TSK'dan 265 pilotun ihraç edildiğini hatırlattı.

"Acil durumlarda yetecek kadar, yani acil ihtiyacımızı giderecek kadar pilotumuz var. Ama bu sayı bizim norm kadromuz açısından şu an elimizdeki sayı yeterli değil" diyen Işık, şunları kaydetti:

"Biliyorsunuz bu FETÖ dediğimiz bu terör örgütü, TSK veya diğer kurumların içerisine sızarak, kendinden olmayanları elemine etmek için pek çok yöntem kullandı. Bunlardan bir tanesi eften püften gerekçelerle, pilot olmaya elverişli olduğu halde bazı insanların sağlık raporuyla maalesef pilot olmalarını engelledi. Veya sınıf subaylığına ayrılmasına sebep oldu. Bütün bunlar değerlendiriliyor, daha önceden pilot olup da Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ayrılanlar, onların geri dönmesiyle ilgili çalışmayı yapıyoruz. Daha önceden sağlık raporuyla ayrılanlara tekrar bir hak veriyoruz. Pilotluğun dışındaki sınıf subaylığına ayrılanlara gerekli şartları taşımaları ve gerekli sınavlardan geçmeleri şartıyla tekrar pilotluğa dönmekle ilgili bir imkan tanıyoruz."

Işık, sivil kaynaktan pilot teminiyle ilgili çalışma da yürüttüklerini, bütün bunlarla ilgili Kanun Hükmünde Kararnameyi tamamladıklarını ve bunun yayınlanmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

YORUMLAR