01.08.2016 18:05
Melih Gökçek o geceyi anlattı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını canlı yayında anlattı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili Haberturk TV'de çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Gökçek'in konuşmasının satırbaşları şöyle:

DARBE GİRİŞİMİNİ NASIL ÖĞRENDİ

Ben belediyeden hep geç çıkarım. Saat 1,2,3,4 hep öyle çıkarım. O gün saat 21.00 sıralarında eve gideceğim tuttu. Giderken jetler üzerimde uçamaya başladı. Sağı solu aradım. Arkadaşlar 'darbe teşebbüsü' dedi. Ben ayrıldıktan sonra 2 tane astsubay beni almaya gelmiş. Ben 30 dakikayla, Cumhurbaşkanımız 30 dakikayla kurtadı. Bunlar Allah'ın lütfu.

O GECE YAŞANANLAR

Ankara'daki harekatı bir taraftan polis, bir taraftan biz yönetiyorduk. Polis 'kamyonları, otobüsleri gönderin tıkayın' diyordu, gönderiyorduk. Tanklar araçları ezip geçiyordu, ancak büyük araçları ezip geçemiyordu. Hiçbir işi şansa bırakmak istemedik. Bir darbe teşebbüsü var. Ne noktada duracak kestirmek mümkün değil. Ankara Büyükşehir Belediyesi personeli dört bir yana dağıldı. İnsanları grup grup grup sevk ediyoruz, bir taraftan araçlarla önünü alıyoruz. Tweet atamıyorduk. Hemen açtılar ben ilk tweetlerimi attım.

"GECEKONDUYA SIĞINDIM"

Evde yakalanmamak için yakında gecekonduya geçtim, orayı karargah edindim. Polisle, valimizle, bakanlarımızla, başbakanımızla, cumhurbaşkanımızla görüştüm. Yerimizi tespit ettiler, bir tane de orada patlattılar. Cep telefonu sinyalinden yerimizi tespit etmişler.

YABANCI GAZETECİLERLE GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞTIM

Olayın vahametini ertesi gün görüntülerden gördük. Yarın 25-30 yabancı gazeteciyle basın toplantısı yapacağım. Öyle görüntüler buldum ki, bunu kamuoyuyla paylaşmak mümkün değil. Bunlar medyaya yansıtılmıyor. Ama ben bunu vereceğim, kullanmak için değil. 'FETÖ uşakları ne yaptı, görün diye' vereceğim, sansürlemeden.

GÜLEN'İN CNN'E ÇIKMASI

CNN'in FETÖ'yi televizyona çıkarması demek arkasında CIA'nın olduğunu gösteriyor. Acaba ABD'de ABD parlamentosu, Beyaz Saray veya Elysee Sarayı bombalansa ne yaparlardı? Almanya, Köln'deki mitingte Cumhurbaşkanımızın konuşmasına izin vermiyor. Siz nasıl müttefiğimizsiniz? ABD'li general açıklama yapıyor, 'Müttefiklerimiz içeride' diye. Ne İngiltere'nin, ne ABD'nin politikalarında değişiklik var. Şimdi ABD Genelkurmay Başkanı 'Şiddetli şekilde kınıyorum' diye konuşacak. Bu bir anlam ifade etmeyecek. Sen FETÖ'yü iade etmedikçe anlamı olmayacak. 'Ben senin dostunum ama FETÖ'yi vermiyorum' böyle bir şey olur mu? Sen bizden suçluları isteyince veriyoruz. İkiz Kulelere iki uçak girdi, sen Guantanamo'da işkence yapıyorsun. 'Gözaltındakilerden şüphemiz var, endişemiz var'... Ne endişesi, ne şüphesi?

GÜLEN'İN KAÇMA İHTİMALİ

Kaçması mümkün değil. Biz istiyoruz. Bunların karıştırmayacakları bir ülke yok. Diyelim ki bu işi Türkiye için yaptılar. Türkiye için zaten yaptılar, ama başka yerde niye teşikatlanıyorsun? Almanya'da da teşkilatlanıyorsun. Bir dışişleri bakanı FETÖ okulunda yetişmiş bir adam, ülkesinden beyanat veriyor. Bazı ülkelerde sıkıntı var. Mesela Kırgızistan'da var.

BİR DİŞİ, BİR ERKEK

FETÖ'cülerin başbakan adayı Meral Akşenerdi. Ver mahkemeye. Kullandığı slogan 'Yurtta sulh, cihanda sulh'. Bu darbecilerin sloganı da bu. '15'inden sonra çok güzel işler olacak' diyor. Ne bekliyorsun? Bu girişimden haberi olmama ihtimali sıfır. Akşener bu grubun başbakan adayı. Cumhurbaşkanı adayını da söylemeyim.

MHP KONGRE ÇALIŞMALARI

Gittiği her ilde yanında o ilin FETÖ'cüleri. Yapılan her toplantılarda ciddi paralar harcandı. Bu paraları Akşener'in vermesi mümkün değil. İşadamları var. İsimleri bugün, yarın çıkar. FETÖ'nün müdahale etmediği siyasi parti yok. Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopterini düşürenlerin de bunlar olduğu ortaya çıktı. Türkiye'de gizemli ne iş varsa, 10'da 9'u bunlarındır.

YORUMLAR