02.09.2016 18:28
İçişleri Bakanı Soylu'dan tüm dünyaya mesaj

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Mardin Valiliği'nde açıklama yaptı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, beraberinde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ile Mardin'e geldi.

Vali Mustafa Yaman'dan kentin sorunları hakkında brifing alan Soylu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, demokrasinin ortak bir dil olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

"Dünyanın en pahalı toprağında oturuyoruz. Muhakkak bu toprağı, bizim dışımızda, bir taraftan yönetmek isteyen bir taraftan da ucuzlatıp bu toprak üzerindeki geleceğe ait planlarını kurmak isteyenler olacaktır. Ama bir büyük millet ve bu milletin feraseti var. Kürt'ün, Türk'ün, Arab'ın, Alevi'nin Sünni'nin ve bu topraklarda yaşayan herkesin ortaklığı bu vatan ve millettir. Demokrasi de bizim Anadolu medeniyetinin bugün ortaya koyduğu lafzıdır, ortak dilidir. "

FETÖ'nün darbe girişimi

İçişleri Bakanı Soylu, demokrasinin değerini 15 Temmuz vesilesi ile bir kez daha anladıklarını belirterek, milletin tarihler boyunca gösterdiği kahramanlığı ve feraseti bir kez daha gösterdiğini söyledi.

Türkiye'nin 81 iline üniversite inşa ederek, geleceğe olan iddialarını taşıyabilmek, ilim ve bilimle yarına adım atabilmeyi sağlamak ve nesillerin kandırılmasının önüne geçmek istediklerini dile getiren Soylu, "Aynı terör örgütünün kandırdığı gençler gibi. Ama gördük ki FETÖ terör örgütü de gençlerimizi kandırmış. DAEŞ'te gençleri hem de dünyadaki gençleri kandırmış. Bizim görevimiz bu milleti yarına taşımaktır. " ifadelerini kullandı.

"Arkasında kim olursa olsun, terör örgütlerinin oluşturmak istediği iklime teslim olmayacağız. Kardeşliğimizi ilelebet devam ettireceğiz." diyen Soylu, şöyle dedi:

"Bu toprakların en önemli şifresi huzur ve istikrardır. Huzur ve istikrardan vazgeçmeyeceğiz. Devlet olarak bize yüklenen görev, milletin bize emanet etti temel görev Türkiye'yi huzurun, istikrarın ve güvenin iklimi ile sürekli olarak buluşturmak ve devam ettirmektir. Burada vereceğimiz mesaj sadece Türkiye'ye değil dünyayadır. Çünkü sadece Türkiye ile derdimiz olsaydı Suriyeli kardeşlerimizi kucaklamazdık. Ta Haiti'ye kadar, Myanmar ve Somali'ye kadar merhamet ve şefkat medeniyetinin elini uzatmazdık."

YORUMLAR