03.09.2016 19:24
Diyarbakır'da Başbakan Yıldırım heyecanı

Başbakan Binali Yıldırım'ın yarın Diyarbakır'a gerçekleştireceği ziyaret, kentte heyecanla karşılandı.

Diyarbakırlı vatandaşlar, Yıldırım'ın terörden temizlenen bölgelere yönelik uygulanan "Birlik, Huzur ve Demokrasi Eylem Planı" kapsamında başlatılan çalışmalarla ilgili incelemelerde bulunmak ve çeşitli temaslar gerçekleştirmek üzere kente gelecek olmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Kentteki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Başbakan Yıldırım'ın kente gelmesinin bölgeye verdiği önemi gösterdiğini belirtiyor.

Terör saldırılarından rahatsızlık duyan Diyarbakırlıların moral bulacağı ziyaret, kentin birçok noktasındaki afişlerle de duyuruldu.

"Huzur, Türkiye'ye yapılacak en büyük yatırım"

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Diyarbakır Şube Başkanı Aydın Altaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakan Yıldırım'ın kenti ziyaretinin önemine değindi.

Altaç, bölgede terör ve terörden kaynaklı ekonomik bir sıkıntı olduğunu belirterek, Başbakan'ın hem istihdamı hem de üretimi artırıcı projeleri açıklayacaklarını düşündüğünü söyledi.

Bölgede ciddi bir iş gücü ve genç nüfus olduğuna işaret eden Altaç, bölgedeki terör ve şiddet göz önüne alındığında bu genç nüfusa kalıcı iş ortamı sağlanmasının hem bölge hem de Türkiye'nin geleceği açısından önem taşıdığını kaydetti.

Altaç, "Türkiye'nin bu kritik sürecinde yarın yapılacak açıklamalar, ülke ve bölgede kritik süreçten kaynaklı krizin en az hasarla atlatılmasını sağlayacaktır." diye konuştu.

Başbakan'ın daha önce de Diyarbakır'a geldiğine işaret eden Altaç, bunun Başbakan Yıldırım'ın bölgeye ve Diyarbakır'a verdiği önemi gösterdiğini belirtti.

"Bölgede kalıcı huzur ortamının sağlanmasının Türkiye'ye yapılabilecek en büyük hizmet olduğunu biliyorlar. Onun için bölgede yatırımlar ve sosyal projelerle ilgili bir arayış var." ifadelerini kullanan Altaç, şunları dile getirdi:

"Halkın tepkisi ve direnci, çözüm konusunda en büyük etken olacaktır. Bölge halkının bu projelere sahip çıkması gerekiyor. Bu projelere verilecek katkı, bölgenin huzuru açısından çok önemlidir. Biz bu bölgede huzuru sağlamaya çalışırken bir kesimin de tam tersi istikamette faaliyet yürüttüğünü bilmemiz gerekiyor."

"Başbakan'ın gelişi umut oldu"

Sur İş Adamları ve Toptancıları Derneği (SİDER) Başkanı Şükran Yılmaz da esnafın Başbakan'ın ziyaretinden çok umutlu olduğunu anlattı.

Terör nedeniyle esnafın mağduriyetine dikkati çeken Yılmaz, "Başbakan'ın her gelişi halkta ve esnafta bir umut oluşturuyor. Esnaf, sahipsiz olmadığının farkını varıyor, devlet bize sahip çıkıyor diyor." değerlendirmesinde bulundu.

"Başbakanımız bize çok yardımcı oldu"

Tarihi Hasan Paşa Hanı'nda esnaflık yapan Ali Said Özkal da devletten bugüne kadar hep destek gördüklerini söyledi.

"Devletimiz ve Başbakanımız bize çok yardımcı oldu. Devletimiz sahada, bunu görüyoruz." diyen Özkal, Başbakan Yıldırım'ın ziyaretinden beklentilerinin büyük olduğunu anlattı.

"Huzur istiyoruz"

Terör mağduru, 9 çocuk babası Mehmet Ali Çalış (66) da Sur'daki olaylarda büyük kayba uğradığını söyledi.

Seyyar satıcılık yaparak geçinmeye çalıştığını, ailecek zor günler geçirdiklerini dile getiren Çalış, "Sur'daki olaylarda evim yıkıldı. 43 yıllık babamdan kalan evimden oldum. Başbakan'dan sorunlarımızı, sıkıntılarımızı çözmesini bekliyoruz. Tek istediğimiz huzur." şeklinde konuştu.

YORUMLAR