17.11.2013 15:13
Şivan Perwer 'Sezen Aksu ile konser vermek isterim'

38 yıl sonra Türkiye'ye gelen ünlü Kürt sanatçı Şivan Perwer, 'Sezen Aksu çok değerlidir. Elbette onunla şarkı söylemek bizim için şereftir.'

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'yle birlikte 38 yıl sonra Türkiye'ye gelen ünlü Kürt sanatçı Şivan Perwer, Diyarbakır'da basın toplantısı düzenledi.Kendisi yurt dışındayken hayatını kaybeden annesi için gözyaşı döken Perwer, doğduğu topraklara dönmekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Türkiye'nin büyük değişim yaşadığını belirten Perwer, “Geçmişteki katmerli zorlamalardan kurtulmasına, bir yeniliğe ihtiyaç vardı. Onun için yeni Türkiye denildi. Özgürlük ve barışa taraf olmak ve demokrasiyi temellendirmek için buna ihtiyaç vardı. Türkiye, çok güzel bir ülke.” dedi.Ünlü Kürt ozan, özetle şu görüşleri dile getirdi:"Dünkü görüşme tarihiydi. 38 yılımız dışarıda geçti. Türkiye'de büyük değişimler oldu. Bugün topraklarımıza geri döndüm. Sağ olsun Barzani ve Erdoğan bu insanlığı yaptı, birlikte Kürdistan ve Türkiye'yi bir araya getirdi.
Kardeşlik ve barış için. Bu önemli adımın bu sürece büyük katkısı oldu. Dün tarihi bir gün oldu. Ben 38 yıl önce genç ve delikanlı olarak ayrıldım, yaşlı biri olarak döndüm. İnsanın bazen ağlamaması mümkün değil. Gönül isterdi ki Diyarbakır sokaklarına çıkıp insanları kucaklayayım. Ben onları hep içimde taşıdım. 

"SEZEN AKSU İLE KONSER VERMEK İSTERİM"
Sezen Aksu çok değerlidir. Elbette onunla şarkı söylemek bizim için şereftir. Bir gün organize şekilde gelmek istiyorum. Buraya gelip buradaki sanatçılarla konser düzenlemek istiyorum. Hakkari'den, Edirne'den bizi kim severse birlikte şarkılar söyleyeceğiz. Türkler de Kürt müziği dinleyip mutlu olmalıdır. 'Gazal gazal'ı okuduğumuz zaman Türkiye elden gitmiyor, Türkiye güzelleşiyor. Barış kardeşlik taraftarıyız. Kavga hep yıkar. Kandil'den Ankara'ya oradan Şam'a kadar ne gerekiyorsa her zaman hizmetindeyiz.

"ANNEMDEN BAHSEDİLİNCE AĞLARIM"
Anne, insan için en üstün değerdir. Allah'tan sonra gelen değeridir. Annemden bahsedildiği zaman ağlarım. Anneme çok şey borçluyum. Defalarca gidip onunla sohbet etmek istedim."

YORUMLAR