04.12.2021 11:54
Yüzbinlerce staj mağduru çözüm bekliyor

Meslek okullarında zorunlu staj yapan öğrenciler, ekonomiye katkı sağlıyor. Ancak öğrenciler, sigorta başlangıç tarihinin SSK başlangıcı sayılmaması sebebiyle ileri yaşlarda mağdur oluyor.

Meslek okullarında zorunlu stajlar yaparak mesleği mutfağında öğrenen ve ekonomiye katkı sağlayan öğrenciler, sigorta başlangıç tarihinin SSK başlangıcı sayılmaması sebebiyle ileri yaşlarda mağdur oluyor. Haftada iş yerlerinde 3 gün çalışan öğrencilerin sigortaları, emeklilik sisteminde geçerli sayılmıyor. TGRT Haber’e bağlanan Staj Mağdurları Derneği Başkanı Ferhat Salman, Türkiye’de 1 milyon 300 kişinin staj mağduru olduğunu söyledi.

50 KANUN TEKLİFİ REDDEDİLDİ

Öğrencilerin ekonomiye ve üretime destek verdiklerini belirten Salman, “Okullarımız tarafından bize sigorta kartı verildi. Sigorta giriş kartlarındaki tarih sigorta girişi olarak yazıldı. Ancak tüm sigorta kolları yatmadığından emekliliğimizde bu çalıştığımız günler sayılmıyor. Burada bizim isteğimiz borçlanma yöntemidir. Staj sürelerini borçlanarak bütçeye destek verebiliriz. Biz bunu Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve tüm siyasi partilerden talep ettik. TBMM’ye 50’ye yakın kanun teklifi verildi. Bu kanun teklifleri nedense hep reddedildi” dedi.

1 MİLYON 300 KİŞİ MAĞDUR

Salman, öğrencilerin haftalık olarak iş yerlerinde 3 gün aktif çalıştığını ve 2 günde okulda eğitim gördüğünü belirtti. Aradaki süreleri borçlanmak istediklerini kaydeden Salman, “Bu borçlanmayı devlete külfet olarak değil katkı sağlamak üzerine konumlandırmak istedik” ifadelerini kullandı. Salman, 2017’de mağdurlar olarak derneği kurduklarını belirterek “Türkiye’de 1 milyon 300 kişinin staj mağduru” dedi.

YORUMLAR