11.02.2014 15:15
JCR'den not açıklaması

Ökmen, Türkiye'de yükselen politik riskin olası bir not değişikliğinin tek başına nedeni olacak şekilde bir veri oluşturmadığını bildirdi.

Japon kredi derecelendirme kuruluşu Japan Credit Rating (JCR) Eurasia Başkanı Orhan Ökmen, "Türkiye’de yükselen politik risk seviyesinin ülke notu üzerinde oluşturduğu mevcut negatif etki ve bu etkinin şimdilik ulaştığı seviye, olası bir not değişikliğinin tek başına yeterli nedeni olacak şekilde istatistiki bir veri oluşumunu henüz üretememiştir" dedi. Ökmen, Türkiye’nin kredi notu görünümünde değişiklik yapılması gerektiği tartışmalarının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz artırımı kararlarından sonra gündemlerinin alt sıralarına düştüğünü belirterek, "Bu aşamada görünüm ve not değişikliği için faiz artırım kararlarının istatistiki neticelerinin oluşumunu beklemek ihtiyacı içerisindeyiz" değerlendirmesini yaptı.
Ökmen, Türkiye’nin dövize olan talebini düşürerek dış kırılganlığını azaltmasının büyüme üzerinde risk oluşturacağını ifade ederek, "Ancak, büyüme üzerinde aşağı yönlü baskı kuran bu unsurlar, aynı zamanda cari açığın daralması, dış dengede iyileşme gibi önemli bir pozitif etkiler de üretmektedir. Ters yönlü bu iki etki netleştirildiğinde ve Avrupa pazarlarının 2014 yılında Türkiye’nin ihracat artışına zemin teşkil edecek gelişmeleri dikkate alındığında, Türkiye’nin dış finansmana bağımlılığının oluşturduğu kırılganlığın biraz daha hafiflemesi beklenmektedir" dedi.

YORUMLAR