06.12.2021 10:41
İstanbul'da tedirgin eden koku deprem belirtisi mi? Prof. Dr. Naci Görür açıkladı

İstanbul Anadolu Yakası'nın birçok noktasında hissedilen yoğun kokunun deprem habercisi olabileceği iddiaları vatandaşları endişelendirdi. Maltepe ve Kartal'da etkisini artıran kokuyla alakalı İGDAŞ ekipleri, doğal gaz kaynaklı olmadığı açıklamasını yaparken yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür de 'deprem' iddialarını cevapladı.

İstanbul Anadolu Yakası'nda dünden beri etkili olan yoğunn kokunun 'deprem habericsi' olabileceği öne sürüldü. Kokunun sebebinin doğal gaz olmadığını açıklayan İGDAŞ ekipleri kaynağını bulmak için çalışmaların sürdüğünü belirtti. Deprem uzmanı Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür ise kokunun depremle ilgili olduğunu düşünmediğini ifade etti.


İGDAŞ, kokunun doğalgaz kaynaklarından kaynaklı bir koku olmadığını belirtti.

"NEDENLERİ İNCELENMEDEN KESİN BİR ŞEY SÖYLENEMEZ"

Marmara Denizi'ndeki kirliliğe işaret eden Prof. Dr. Naci Görür, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, kokunun nedenleri incelenmeden kesin bir şey söylemenin doğru olmayacağını belirtti. Yine de kokunun depremle ilgisi olduğunu düşünmediğini kaydeden Prof. Dr. Görür, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Kimi medya da bugünkü koku meselesini sordu. Tabii ki nedenlerini incelemeden söylenen şey kesin olmaz."


Şu ana kadar kokunun nedeni belirlenemezken, kokunun tespitine ilişkin çalışmaların sürdüğü öğrenildi.

"DEPREMLE İLGİLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM"

"Ancak ben bu kokunun depremle ilgili olduğunu düşünmüyorum. Kokunun çıktığı kıyı alanlarının sığ derinliklerinde zengin mavi-yeşil alg, müsilaj ve eşlik eden çok miktarda organik madde birikimi ve kirlilik var."

"Bu birikim özellikle aeorobik ve anaeorobik organizmalar tarafından fiziko-kimyasal ayrışmaya uğratılmakta ve sonuç olarak oşinografik etkenlere de bağlı olarak gaz ve koku çıkışına neden olmakta olduğunu düşünüyorum."

YORUMLAR