16.01.2015 11:07
IŞİD’in silahları PKK’da iddiası

Güneydoğu’da, PKK’nın gençlik yapılanmasının elindeki silahların Irak’ta Peşmerge’nin IŞİD’den ele geçirdiği silahlar olduğu iddia edildi.

Suriye’nin Kobani ilçesine IŞİD terör örgütünün saldırılarının ardından, 6-7 Ekim’de birçok yerde Kobani’ye destek eylemleri düzenlendi. Sosyal medyada de PKK’nın gençlik yapılanması olan YDG-H’lilerin ellerindeki otomatik silahlarla şehir merkezlerinde dolaştıklarını gösteren fotoğraflar yayıldı. Silahların PKK’nın dağ kadrosundan geldiği, bu kişilerin de şehre inen PKK’lılar olduğu iddia edildi. İstihbarat çalışmalarındaysa silahların çoğunun Irak’ta Peşmerge’nin IŞİD’den ele geçirip Kuzey Irak’ta silah pazarlarında sattığı silahlar olduğunun saptandığı belirtildi.
1200 liraya silah var

Silahların başta Irak’ın Mahmur ilçesinde olmak üzere, Zaho ve Duhok’ta sergilenip satıldığı ileri sürüldü. Ağırlıklı olarak Kalaşnikofların satıldığı pazarlarda 15 NATO ülkesinin de M16 tüfekleri de var. Peşmergenin silahları 400 ile 600 bin Irak dinarı yani 800 ile 1200 TL arasında satılıyor. Silahların Türkiye’ye Irak sınırından getirildiği iddia ediliyor.
 

YORUMLAR