21.06.2021 16:46
Gökçeada'nın sahilinde müsilaj gözlemlendi

Marmara Denizi sahillerinde görülen ve salgın gibi yayılan müsilaj(deniz salyası), Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde etkili oluyor.

Salgın gibi yayılan müsilaj(deniz salyası) Çanakkale’nin Gökçeada’nın güneyinde parçalar halinde olduğu gözlemlendi.

50 METRE AÇIKTA GÖRÜLDÜ

Aynı gölgede kıyıdan yaklaşık 50 metre açıkta görüntülenen müsilaj dipteki yoğunluğu da görüntülere yansıdı. Yerli ve yabancı konukların en çok ziyaret ettiği berrak suyu ile ünlü Kefalos başta olmak üzere adanın plajlarında ise müsilaja rastlanmadı.

HER TARAFA YAYILIYOR

Marmara Denizi'ni etkisi altına alan deniz salyası, denizin dibinde görüntülendi. Gölcük ilçesinde bulunan Halıdere'de dalış yapan Levent Şişman, müsilajın suyun altında beyazlaşarak, alt tabakada çürümeye başladığını fark etti.

İlk kez deniz salyasının siyahlaşmış halini gördüğünü söyleyen Şişman, "Bu bizim ilk kez gördüğümüz bir görüntü. Suyun altında beyazlaşıp, alt tabakada da siyahlaşmış yani çürümeye başlamış. Müsilaj ocak ayında ortaya çıktı. Bunlar aslında kademe kademe ilerliyor.Birinci kademede suyun altında bir kar bulutu gibi başlamıştı, daha sonra şubat ve mart aylarında tabaka tabaka sakız şeklinde bir kıvamda oldu. Daha sonra bu yoğunlaştı ve denizin üstüne çıkmaya başladı" dedi.

Müsilaj Gelibolu Yarımadası'nı da vurdu Müsilaj Gelibolu Yarımadası'nı da vurdu Marmara Denizi'ni istila eden müsilaj, Tarihi Gelibolu Yarımadası sahilinde de görülmeye başlandı.

Müsilajın deniz altındaki tahribatı görüntülendi Müsilajın deniz altındaki tahribatı görüntülendi Marmara Denizi’nde etkisi devam ettiren müsilaj denizin altını tamamen beyaza bürüdü.

Müsilaj nedir, nasıl oluşur? Deniz salyası müsilaj nerelerde görülür? Müsilaj nedir, nasıl oluşur, nerelerde görülür Marmara Denizi’ni kaplayan deniz salyası (müsilaj) temizleme çalışmaları devam ediyor. Akdeniz’inde deniz salyasına karşı risk taşıdığı belirtiliyor. Peki, müsilaj nedir, nasıl oluşur? Deniz salyası müsilaj nerelerde görülür? Deniz salyasının zararları nelerdir? Deniz salyasının insan vücudunda etkileri nelerdir? Müsilaj avlanmayı nasıl etkiliyor?

Korkutan görüntü: Marmara'da deniz dibinde yoğun müsilaj Korkutan görüntü: Marmara'da deniz dibinde yoğun müsilaj Tavşan Adası açıklarında 30 metre derinlikte gerçekleştirilen dalışta, müsilajın geniş bir alanda ve deniz suyunun tamamına yoğun bir şekilde dağıldığı görüntülendi.

YORUMLAR