02.07.2020 16:30
Gebze OSB-Darıca Sahil Yolu Metrosu 2023'te hizmete alınacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu: “Hedefimiz 2023'ün mayıs ayında burayı tamamen hizmete açmak. 11 istasyonluk, 15,5 kilometrelik kısmın D-100'ün kuzeyindeki kesimini ilk önce tamamlayıp, 2022 yılı içerisinde 8 istasyonu faaliyete almayı hedefliyoruz. 2023 mayısına kadar da TCDD Gar İstasyonu ile sahil arasındaki 4 istasyonluk kesimi faaliyete alma hedefimiz var." dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Gebze OSB-Darıca Sahil Yolu Metrosu Projesi’ne ilişkin hedeflerinin, 2023 yılının mayıs ayında yatırımı tamamen hizmete açmak olduğunu belirtti.

"Hedefimiz 2023'ün mayıs ayında burayı tamamen hizmete açmak"

Bakan Karaismailoğlu, Gebze OSB-Darıca Sahil Yolu Metrosu şantiyesinde incelemelerde bulundu. Karaismailoğlu, Yüksek Hızlı Tren (YHT) hatlarıyla şehirleri birbirine bağlarken, şehir içi metrolarla da hızlı trenlerin buralarla olan entegrasyonlarını sağladıklarını belirtti.

15,5 kilometrelik  metro yatırımının 11 istasyon  olacak şekilde inşa edileceğini belirten Karaismailoğlu, "Çalışmalar başladı, kamulaştırma işlemleri tamamlanmak üzere. Önümüzdeki günlerde çok daha hızlı bir şekilde devam edecek. Hedefimiz 2023'ün mayıs ayında burayı tamamen hizmete açmak. 11 istasyonluk, 15,5 kilometrelik kısmın D-100'ün kuzeyindeki kesimini ilk önce tamamlayıp 2022 yılı içerisinde 8 istasyonu faaliyete almayı hedefliyoruz. 2023 mayısına kadar da TCDD Gar İstasyonu ile sahil arasındaki 4 istasyonluk kesimi faaliyete alma hedefimiz var. Programlarımız o şekilde." ifadelerini kullandı.

“Raylı sistem metro araçlarının ihalesi de bu ayın 22'sinde yapılacak”

Bakan Karaismailoğlu, bu hattın sanayi bölgelerini şehirle bağlayacağını ve ülkenin dört bir yanını demir yollarıyla donatmayı sürdüreceklerini belirterek, şu ifadeleri kullandı:
“Buranın raylı sistem metro araçlarının ihalesi de bu ayın 22'sinde yapılacak. İnşallah tamamı yerli üretim olacak metro araçları bu hatta çalışacaklar. Onunla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor, ihalesini yapıp imalatları tamamladıktan sonra, bu hatla birlikte metro araçları da yerli ve milli olacak. Yerli ve milli metro araçlarıyla seyahat etme imkanı olacak. 

Ülkemizin her bir noktasında yaşama değmeye, yaşamın kalitesini artırmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın hizmetinde en güzel işleri yapmaya çalışıyoruz. Salgın sürecinde bile çalışmalarımız hiçbir şekilde aksamadı. Tedbirlerimizi aldık, şantiyelerimizi yeniledik, çalışmalarımızda işçisinden mühendisine kadar bütün arkadaşlarımız büyük bir özveriyle bu salgın sürecini atlattılar." 

Karaismailoğlu, Gebze OSB-Darıca Sahil Yolu Metrosu şantiyesini inceleyerek  görevlilerden bilgi aldı.

YORUMLAR