27.11.2021 15:34
FETÖ elebaşının avukatının adliyedeki rüşvet şebekesi çöktü: 10 bin terör dosyası sızdırmışlar

FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in avukatı Adnan Şeker'in başında olduğu şebekenin katiplere rüşvet vererek FETÖ'cülerin yanı sıra PKK, DHKP-C ve MKP'li yaklaşık 10 bin terör şüphelisinin soruşturma ve yakalama bilgilerini sızdırdığı ortaya çıktı. Şeker'in sızdırdığı UYAP kayıtlarıyla haklarında yakalama kararı olduğunu öğrenen FETÖ'cüler yurt dışına firar etti.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), kendi üyelerinin dışında aralarında DHKP-C, PKK ve MKP'li yaklaşık 10 bin terör şüphelisinin yakalama ve soruşturma bilgilerini rüşvetle sızdırdığına sızdırdığına ilişkin yazışma ve tape kayıtları ortaya çıktı.

Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesi, örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in avukatı Adnan Şeker ile 6 sanığın "silahlı terör örgütüne üye olmak", "rüşvet vermek", "gizliliği ihlal" ve "suçluyu kayırma" suçlarından mahkumiyetine ilişkin hükmün gerekçesini yazdı.

Mahkeme başkanı ve üye hakimlerin imzası bulunan kararda, başında Şeker'in bulunduğu şebekenin örgüt üyelerinin soruşturma bilgilerini rüşvet karşılığında bilgilerini nasıl sızdırdığı, yazışmalar, tape kayıtları, itiraf içeren sanık beyanları ile fiziki ve teknik takip sonucu elde edilen deliller ışığında anlatıldı.

Buna göre, 1 Temmuz 2016 ile 15 Ocak 2019 arasında Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü yetkilileri Malatya Doğanşehir Adliyesinde terör suçları kapsamındaki soruşturma ve yakalamalara ilişkin sorgulamaların orantısız şekilde arttığını fark etti.

Yetkililer, ilamat ve infaz bürosu yetkisiyle 5 bin 781, yakalama bürosu yetkisiyle 8 bin 918 olmak üzere 14 bin 699 sorgulama yapıldığını tespit etti. Yetkililer bu işlemin 9 bin 830 farklı kimlik numarasıyla gerçekleştirildiğini belirledi. Sorgulaması yapılan kişilerin 2'sinin DHKP-C, 4'ünün MKP, 28'inin PKK, kalanların da FETÖ bağlantılı kişiler olduğunu ortaya çıkardı.

Sorgu sonrası gönderilen UYAP ekran görüntüleri

RÜŞVET KARŞILIĞINDA USÜLSÜZ SORGULAMA

Usulsüz sorgulamalarla ilgili gönderilen rapor Malatya Cumhuriyet Başsavcılığının yetkisizlik kararı alması sebebiyle soruşturma, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca tamamlandı. Doğanşehir Adliyesi katiplerinden sanık Nazif Gürkan Şen’in Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) üzerinden usulsüz blok sorgulamalar yaptığı soruşturma sonucunda ortaya çıktı.

FETÖ ELEBAŞININ AVUKATI AĞ KURMUŞ

Soruşturma sonucunda Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) üzerinden usulsüz blok sorgulamalar yaptığı tespit edilen Doğanşehir Adliyesi katiplerinden sanık Nazif Gürkan Şen hakkında fiziki ve teknik takip kararı çıkarılarak büroya yerleştirilen kameralarca Şen'in, birlikte görev yaptığı savcıların e-imzalarıyla usulsüz sorgulama yaptığı anlar kaydedildi. Şen’e rüşvet karşılığında usulsüz sorgulama yaptıranların FETÖ elebaşı Gülen'in avukatı Adnan Şeker ve kardeşleri Musa ve Yaşar Şeker ile avukatlar Betül Fırat ve Hilal Kamacı oldukları tespit edildi.

ŞEKER'E 300 EURO, ŞEN'E 50 LİRA

Dosyadaki ifadelere göre sanık Şen, Adnan Şeker ile nişanlısı avukat Hilal Kamacı aracılığıyla tanıştı. Yaptıkları anlaşma gereği Şen, 50 lira karşılığında hakkında yakalama kararı olan FETÖ'cülerin sorgulama ekran görüntülerini WhatsApp üzerinden Adnan Şeker'e göndermeye başladı. Yaptığı sorgulamalardan sonra Şen'in 10 bin 815 lira olan bakiyesi 548 bin 665 liraya çıktı.

Haklarında yakalama kararı olup olmadığını öğrenmek isteyen FETÖ’cülerden, Şeker kardeşler kurdukları rüşvet ağıyla her sorgu için 400 lira aldı. Örgütün yurt dışındaki üyeleri için ise tarife farklıydı onlardan 300 euroya kadar para alındığı tespit edildi.

YAKALAMA KARARI BELGELERİ İLTİCA İÇİN KULLANILDI

Şen ile irtibatının deşifre olmaması adına Adnan Şeker, iletişimini başkasının adına kayıtlı yani "patates hat" olarak tabir edilen hatlar üzerinden sağladı. Şeker'in, Şen'e WhatsApp üzerinden kimlik numaralarının bulunduğu listeyi gönderdiği Şen'in de kimlerin hakkında soruşturma açıldığını ya da yakalama kararı olduğunu UYAP ekran görüntüsüyle bildirdiği tespit edildi.

Bu yoldan hakkında yakalama kararı olduğunu öğrenen örgüt mensuplarının yasa dışı yollarla yurt dışına kaçtıkları ortaya çıktı. Yakalama kararını gösteren resimle kaçan firarilerin

Kararın gerekçesine firarilerin, kaçtıkları ülkelere yakalama kararını gösteren resimle iltica başvurusu yaptıkları da yansıdı.

Sorgulaması yapılan kişilerden birinin UYAP ekran görüntüsü

RÜŞVETİN YAZIŞMALARI

Sanıkların telefon mesajlarına gerekçeli kararda yer verildi. FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan Adnan Şeker’in yerine sorgulamayı kardeşi Yaşar Şeker devam ettirdi.

WhatsApp hesabında “Ömer" kod adını kullanan Yaşar Şeker, Şen'e 15 Ekim-29 Kasım 2018 tarihlerinde 212 kişinin sorgusunu yaptırdı.

Adalet Bakanlığının yoğun sorgulama yapılan bilgisayarın kime ait olduğunu sormasının üzerine Şen paniğe kapılarak Yaşar Şeker'e yaptığı usulsüzlüğün ortaya çıkması halinde telafisi mümkün olmayan sonuçlarla karşılaşacağını yazdı

29 Kasım 2018'de Şeker ile Şen arasında yazışmalar,

ŞEN: Abi sorguları bir süre durduralım, Bakanlıktan bilgisayar sordurdular. Sıkıntı olabilir. Bilgisayar adı sordular 'kim kullanıyor' filan diye, mesajları sileceğim. Sen rakamları alırsın, hattı kapatmam lazım telefondan, sen rakamları kaydet haberleşiriz.

ŞEKER: Hadi ya, tamam. Bana, sana ulaşabileceğim bir numara versen.

ŞEKER: Gün içinde konuştuğumuz şeyleri arkadaşlara sordum. Arkadaşlar, 'Sorun çıkaracak ya da şikayet tarzı edecek arkadaş yok' diyorlar. 'Kaç aydır bu işi yapıyoruz' dediler. Zaten sorgusu yapılan arkadaşlar yurt dışındalar çoğu. Böyle bir şey yapmazlar çünkü bu görüntüler çok yardımcı oluyor, öyle bir şeye kalkışmazlar.

ŞEN: Anladım, acaba yurt dışındaki şahıslar sorgulandı filan diye mi dikkat çekti? Çok garip ya o zaman geriye tek bir ihtimal kalıyor, çok sorgudan bir tespit oldu. Ya düşünüyorum çıkamıyorum ki içinden, Bakanlıktan aramayı gerektirecek hiçbir durum bulamıyorum.

ŞEKER: İlk günden beri haberci üzerinden yapıldığı için diye düşünüyorum. Net kullanımı ve haberci sağlıklı değil. Bilgi akışı bir tek o savcının ekranından mı yapılıyor o adliyede?

ŞEN: Evet, o yüzden eminim bunun için aradıklarından ama neden bir şey yapmadılar ya da yapacaklar mı?

ŞEKER: Savcı bey durumla ilgili ne düşünüyor ya da haberi var mı?

ŞEN: Ya o bana çok güvendiği için durumdan haberi var Bakanlıktan arandığından, bilgisayarım sorulduğundan ama bana herhangi bir toz kondurmadığı için önemsiz bir şey gibi görüyor, sıkıntı yapmadı. Hatta bana 'kafana takıyorsan arayıp sorayım' filan dedi.

ŞEKER: "Sorgu yapıldığını biliyor mu?"

ŞEN: "Yok canım bilmiyor. İşte öğrenirse kötü. Ki eğer bildirirlerse öğrenecek. Sorgu yapılan ekran onun, yapılan bilgisayar da benim. Benim bilgisayar soruldu, durum kritik acaba ne zaman dönüş yapacaklar? Olay olurum Türkiye'de.

Yaşar Şeker'in el yazısıyla yazdığı notlar

İKİ HAFTA ARA

Şen, sorgulamalara 2 hafta ara verdikten sonra "Tamam sen etrafa duyur, pazartesiye kadar bir sayı al, pazartesi bakalım kaçla başlıyoruz." diyerek Şeker’e mesajla haber verdi. Usulsüz işlem yapmaya devam edeceğini bildirdi. Şeker’de Şen’e bir miktar para ve istediği yeni hattı gönderdiğini yazdı.

ŞEKER: Sana emanetlerle beraber hat gönderdim, alabildin mi onu?

ŞEN: Geldi hat çok teşekkür ederim, bugün ona geçiş yapar, ararım seni. Emanetleri de aldım çok sağ ol.

ŞEKER: Tamam ben de bugün numaramı değiştireceğim, ikimiz aynı anda yapalım. Güzel günlerde kullan inşallah, bereketli olsun. Daha fazlasını kazanmak dileğiyle.

Şen'in rüşvet paralarını nişanlısı avukat Hilal Kamacı üzerinden aldığı bilgisi diğer bir yazışmada ortaya çıktı.

ŞEKER: Abi hesap şöyle 97*50 = 4850 TL. Hazır kardeşim, Hilal hanım ofiste değilmiş de yarın ileteceğim. Emanetin hazır. Güle güle kullan inşallah.

ŞEN: Sağol abi, sen de güle güle kullan, azalttı şu iş, bizim karı ama ilgin için teşekkürler.

FETÖ davalarına bakan avukatların da Şeker kardeşler aracılığıyla usulsüz sorgu yapanların arasında bulunduğu yazışmalara yansıdı. Müvekkilleri için sorgu yaptıran avukat M.A'nın sorgu başına Şeker'e 200 lira verdiği mesajlarda yer aldı.

30 Kasım 2018'de Şeker ile yazışmasında avukat M.A'nın bu dönemde 37 tane sorgusu olduğunu belirterek “37x200: 7400. Ayrıca Adnan abi, 3 tane yazıyı doğrudan bana göndermişti. Belgeli yazılardı ve gruptakilere durumu anlatmaktansa bana gönderdi, 'parasını da sen al' demişti. Bu 3 yazıdan dolayı 600 alacağım var. Siz de bu 3 yazıyı ilgili kişilerin listesine yazın ve tahsil edin. Son hali ile size borcum 7400-600: 6800. Yazıların hesabını da yaptıktan sonra kalanı size ödeyeyim inşallah. Yazı listesi de şöyle (...) Toplam: 76 adet yazı." mesajı atarak yaptırdığı sorgulamalara ilişkin hesap tablosu çıkardığı görüldü.

HÜKÜM

Yargılama sonucunda verilen kararda sanıkların örgütün talimatları doğrultusunda hareket ettiği, FETÖ'nün hiyerarşik yapısında yer aldığı, bu nedenle "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçunu işlediklerinin sabit olduğu vurgulandı.

Ayrıca itiraf içeren beyanlar, WhatsApp yazışmaları, dijital belgeler, tanık ifadeleri, bilirkişi raporu ile ilgili kurumların tespitleri doğrultusunda sanıkların "suçluyu kayırma", "rüşvet" ve "gizliliği ihlal" suçlarını da işledikleri belirtildi.

4 AYRI SUÇTAN HAPİS CEZASI

Yargılama sonucunda ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’, ‘zincirleme şekilde rüşvet vermekten’, ‘gizliliği ihlalden’ ve ‘suçluyu kayırmadan’ olmak üzere 4 ayrı suçtan olmak üzere Adnan Şeker’e toplamda 35 yıl hapis cezası verilirken Nazif Gürkan Şen’e ise 32 yıl 1 ay hapis cezası verildi.

Aynı suçlardan Hilal Kamacı’ya 34 yıl 4 ay 15 gün, Adnan Şeker’in kardeşi Yaşar Şeker’e 29 yıl 4 ay 15 gün, Musa Şeker’e ise 28 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

FETÖ’den yargılanan avukat Betül Fırat’a başka bir mahkeme tarafından ‘gizliliği ihlalden’ ve ‘suçluyu kayırmadan’ 5 yıl hapse mahkûm edildi.

YORUMLAR