13.12.2014 01:58
Eşini öldüren kocaya önce beraat sonra müebbet

Bursa'da otomobili uçuruma sürerek eşinin ölümüne neden olan koca önce beraat etti ardından müebbet hapse çarptırıldı

Mudanya İlçesi'nde 2009 yılı Kasım ayında, CHP eski İl Başkanı olan babası eczacı Hakan Aşlar'a ait eczanede çalışan Batuhan Aşlar, 8 aylık çocukları Hakan'ı, anne ve babasının Bademli Semti'ndeki evine bırakıp, eşi Esra ile birlikte balık yemek için Mudanya'nın Zeytinbağı Beldesi'ne gitmek üzere yola çıktı. Batuhan Aşlar yönetimindeki 16 HA 614 plakalı Otomobil, iddiaya göre Aşlar'ın direksiyonu kırması sonucu uçuruma yuvarlandı. Batuhan Aşlar'ın yaralandığı kazada, 1996 yılında evlendiği eşi Esra Aşlar öldü.


YARGITAY BERAAT KARARINI BOZDU
 
Dava dosyasını inceleyen Yargıtay 1. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin verdiği 'beraat' kararını, Sanık Batuhan Aşlar'a 'kasten adam öldürmek' suçundan ceza verilmesi için  bozdu.  Bunun üzerine Batuhan Aşlar'ın, Bursa 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden yargılandı. Bugünkü karar duruşmasına tutuksuz sanık Batuhan Aşlar katılmazken, avukatları Yahya Şimşek, Şerafettin Yavuz, Zafer Karakılıç ve müşteki avukatı Burcu Üstünel ile ölen Esra Aşlar'ın kardeşleri Osman ve Selami Değer katıldı.
 
BU KEZ ÖMÜR BOYU HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI
 
Duruşmada söz alan sanık avukatları, dinlenen tanık ifadelerinin, kazanın oluş şekli ve sanığın olaydan yaralı olarak kurtulması ve bilirkişi raporu dikkate alınarak, müvekkilerine verilen beraat kararınnda ısrar edilmesini istedi. Yargılamaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, Batuhan Aşlar'a 'kasten adam öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verdi. Hafifletici nedenleri dikkate alan mahkeme heyeti bu cezayı daha sonra ömür boyu hapis cezasına çevirip, sanık hakkında yakalama kararı çıkardı.

YORUMLAR