10.04.2014 14:34
'Dombra'nın sandığa etkisi ne oldu, İşte AK Parti'nin analizi

AK Parti'de, yerel seçim zaferinin analizleri sürerken, Başbakan Erdoğan da kampanya stratejisini yürüten ekiple beyin fırtınası yaptı.

Başbakan Erdoğan başkanlığında AK Parti Genel Merkezi'nde yapılan "Seçim Strateji Toplantısı" yaklaşık 2.5 saat sürdü. Toplantıya; Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ve Süleyman Soylu, Eski Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Başbakan Erdoğan'ın Siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan ve AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Mustafa Ataş katıldı.
RAKAM RAKAM ANALİZ

Toplantıda, sandık verileri, bilimsel analiz ışığında, geçmiş seçimlerle de kıyaslanarak değerlendirildi. Analizde öne çıkan bazı sonuçlar da şöyle sıralandı:
- Kocaeli, Sakarya, Ordu, Tokat, Düzce, Gümüşhane ve Kilis illerinde tüm belediyeleri AK Parti kazandı.
- 2009 yılına göre AK Parti oylarının arttığı ilk 10 il sırasıyla şunlar oldu: Şanlıurfa, Sivas, Rize, Bayburt, Sakarya, Bingöl, Trabzon, Düzce, Bitlis ve Çankırı. Artış rekoru yüzde 22.13 ile Şanlıurfa'nın. Bunlardan sadece Bitlis'i BDP kazandı.
- AK Parti'nin en yüksek oy aldığı iller ise şöyle sıralandı: Rize'de yüzde 68, Konya'da yüzde 64, Şanlıurfa ve Malatya'da yüzde 62. Bu illeri Trabzon, Kayseri, Kahramanmaraş, Erzurum, Bingöl ve Sakarya izledi.
- Aralarında İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa, Gaziantep, Kayseri, Konya'nın da olduğu 30 büyükşehirin 18'inde AK Partili belediye başkanları yarışı kazandı. Bu illerde başarı oranı yüzde 58.9'u buldu. Diğer 51 ilin de 30'unu AK Parti kazandı. Bu da yüzde 60'a tekabül etti.
- 1394 belediyeden 823'ünü AK Parti kazandı. AK Parti, hiçbir ilde yüzde 10'un altına inmedi.
"HİZMET SİYASETİ", "KARA PROPAGANDAYI" YENDİ!
Toplantıda, kampanya strateji ekibinin analizleri Başbakan Erdoğan'a sunulurken, "pozitif kampanya"nın halk üzerinde daha etkili ve inandırıcı olduğu belirtildi. Edinilen bilgilere göre, "Hizmet ve hedef sunan siyasetin, muhalefetin kara kampanyasına dayalı, negatif ifade yüklü stratejisine galip geldiği" tespiti aktarıldı. Vizyon, plan, proje ve icraat kavramlarının da etkisi üzerinde durulurken, halkın "güçlü lider", "hizmet siyaseti" ve "istikrar" unsurlarına verdiği öneme dikkat çekildi. Belirlenen adayların etkisi, TV reklamları, mitingler de yüzde 45.5'lik oy oranına ulaşılmasında etkili noktalar olarak öne çıktı.
SANDIĞA "DOMBRA" ETKİSİ
AK Parti'nin aldığı sonuçta, propaganda çalışmalarının önemine de toplantıda işaret edildi. Bu çerçevede özellikle, ses sanatçısı Uğur Işılak'ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a uyarladığı "Dombra" şarkısının etkisine dikkat çekildi. Seçmenin şarkıyı çok beğendiği ve bunun olumlu etkisinin de sandığa yansıdığı vurgulandı. Bazı illerde sandık müşahitlerinin gereken çalışmayı yapmamasının ise eksiklik olarak belirtildiği kaydedildi. Benzer sıkıntıların, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve genel seçimlerde yaşanmaması için de Teşkilat Başkanlığı çalışma yürütecek.
ÇÖZÜM SÜRECİ ETKİLİ OLDU
Çözüm sürecinin, seçim sonuçlarına etkisi de mercek altındaydı. Edinilen bilgilere göre, Doğu ve Güneydoğu'daki oyların dağılımı incelenirken, Diyarbakır, Hakkari, Şanlıurfa gibi illerde AK Parti oylarındaki yükselişe dikkat çekildi. Güneydoğu'da vatandaşların şiddetten ziyade, siyasetin sorun çözeceğine inancının arttığı vurgulandı. CHP ve MHP'nin bölgede çok küçük oy alabildiğine işaret edilirken, yarışın AK Parti ile BDP arasında geçtiği ve sürecin devam etmesi gerektiği belirtildi.
NEDEN DAHA YÜKSEK OLMADI?
Diyarbakır'dan İzmir'e, Hakkari'den Kırklareli'ne kadar AK Parti'nin kaybetmesine karşın oylarını artırdığı illerle ilgili tespitler de analize yansıdı. AK Parti'nin beklediği oyu alamadığı yerlerde yapılan anketlerde, AK Parti'ye neden oy verilmediği sorulurken, hizmetler, aday etkisi, ideolojik gerekçeler ve güncel olaylar üzerinden değerlendirmelerin yapıldığı kaydedildi.
DURMAK YOK, ÇALIŞMAYA DEVAM!
Başbakan Erdoğan'ın, geniş kapsamlı analizin ardından, ağustos ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimi ve 2015'teki genel seçimleri de hatırlatarak, "Çalışmalara ara vermeden devam edin" mesajı verdiği öğrenildi.
DÖRT DÖRTLÜK KAMPANYA
Toplantıya katılan isimlerden Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da, toplantı öncesi yapılan analizlere işaret ederken, "AK Parti'nin 2014 seçim kampanyası dört dörtlük bir kampanyadır. Bugüne kadar yürüttüğümüz kampanyalardan tecrübelerimiz var, bu çok olgun bir kampanyaydı. Televizyon reklamları, onların konusu, sıralaması, gazete, sosyal medya ilanları, mitinglerimiz, bütün illeri ayrı ayrı çalışan raporlarımız bütün bunlara baktığımızda çok mükemmel bir kampanya yürüttük" dedi. Kampanya strateji ekibinin, seçim süresince haftada iki kez bir araya geldiğine dikkat çeken Atalay, kendilerinin pozitif kampanya yürütürken, muhalefetin sadece eleştiriye dayalı negatif kampanya izlediğine dikkat çekti. Muhalefetin kampanya süresince, paralel yapının ürettiği ses kayıtlarını, telefon dinlemelerini kullandığını hatırlatan Atalay, "Bunlar, üniversitelerin ilgili kürsülerinde de analiz edilmeli" dedi. 

YORUMLAR