09.03.2016 12:13
Diyarbakır Sur'un yüzde 99'u temizlendi

Sur'da PKK'lı teröristlerce kazılan çukurların kapatılması, kurulan barikatların kaldırılması ve tuzaklanan patlayıcıların imhası için başlatılan operasyonlarda sona gelindi. İdil'deki operasyonlar da dün sona ermişti.

Sur'da sokağa çıkma yasağının uygulandığı Cevatpaşa, Fatihpaşa,  Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Savaş mahalleleri ile Gazi Caddesi'nin bir  bölümünde teröristlerin yakalanması, kamu düzeninin sağlanması, barikatların  kaldırılması, çukurların kapatılması ve patlayıcıların imhası için 28 Kasım  2015'te başlatılan "Bayrak-12 Sur Müşterek Özel Birlik Operasyonu" sürüyor.
 Çözüm Süreci'nde silah bırakma sorumluluğunu yerine getirmeyerek  kırsaldaki saldırılarını şehirlere taşıyan terör örgütü PKK mensuplarının etkisiz  hale getirilmesi için  Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet unsurlarınca yürütülen  operasyon büyük hassasiyetle yürütülüyor.

 Sokağa çıkma yasağının sürdüğü 6 mahalle ve bir caddenin belirli  bölümünde devam eden operasyonda, bugüne kadar 268 terörist etkisiz hale  getirildi, 354 el yapımı patlayıcı imha edildi.
 
Bölgenin yüzde 99'u temizlendi
 
Operasyonlarla yüzde 99'u teröristlerden temizlenen bölgede, mahalle  sakinlerinin tamamına yakını bölgeyi terk ederken, güvenlik güçleri, dar alana  sıkışan örgüt mensuplarının saldırılarından endişe duyarak evlerinden ayrılmak  isteyen vatandaşları güvenli şekilde tahliye ediyor. Bölgede sık sık zırhlı  araçlardan megafonlarla sivillere "tahliye", teröristlere ise "teslim olun"  çağrıları yapılıyor.
 
Bugüne kadar söz konusu anonslar üzerine Valiliğe ulaşan talep  doğrultusunda, 39 erkek, 12 kadın ve 12 çocuk olmak üzere 63 kişi güvenlik  güçlerince bölgeden tahliye edildi. Ayrıca, bölgeden bir erkek cesedi çıkarıldı.
 AA ekibi güvenlik güçlerince Cemal Yılmaz ve Hasırlı mahallelerindeki  terör örgütüne yönelik operasyonu görüntüledi. Jandarma ve polis özel harekat  timlerinin iş birliğiyle yapılan aramalarda, teröristlerce çok sayıda evin  duvarının delinerek birbiriyle bağlantı sağlandığı ya da ateş mazgalları olarak  kullanıldığı, bazı evlerin pusu kurulan noktalarının da beyaz eşya ve kum  torbalarıyla kapatıldığı görüldü.
 Teröristlerce cadde ve sokaklara yerleştirilen patlayıcıların infilak  etmesi sonucu yollarda çukur, evlerde ise hasar oluştu, barınma ve mevzi amaçlı  kullanıldıkları belirlenen, aralarında tarihi yapıların da bulunduğu çok sayıda  ev, cami ve kilise de kullanılamaz hale geldi.
 Aramalarda, teröristlerin evlerde stokladıkları çeşitli markalardaki  çok sayıda ilaç ve iğneye de el konuldu.

YORUMLAR