24.11.2018 22:11
Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama: Karşılıklı olarak serbest bırakıldılar

Türkiye, Astana süreci kapsamında Suriye'deki muhalif gruplar ve rejim tarafından gözaltında tutulan bazı kişilerin karşılıklı serbest bırakılmasının, "Suriye'de çatışan taraflar arasında güven artırılması bağlamında önemli bir ilk adım teşkil ettiğini" ve bu uygulamanın "yeni inisiyatiflerle sürdürülmesinin hedeflendiğini" bildirdi.

Dışişleri Bakanlığından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada,  Astana süreci kapsamında Türkiye, Rusya ve İran'ın yanı sıra Birleşmiş  Milletler'in katılımıyla kurulan "Zorla Alıkonan/Kaçırılan Kişilerin Serbest  Bırakılması, Cenazelerin Takası ve Kayıp Şahısların Akıbetinin Tespitine İlişkin  Çalışma Grubu" bünyesinde hazırlanan pilot proje çerçevesinde, Suriye'de muhalif  gruplar ve rejim tarafından gözaltında tutulan bazı kişilerin bugün muhaliflerin  kontrolündeki Bab'ın güneyindeki Abu Zindeyn mıntıkasında karşılıklı ve eş  zamanlı olarak serbest bırakıldığı ifade edildi.

Açıklamada, "Suriye'de çatışan taraflar arasında güven artırılması  bağlamında önemli bir ilk adım teşkil eden bu uygulamanın yeni inisiyatiflerle  sürdürülmesi hedeflenmektedir." denildi.
 
Onar kişi karşılıklı serbest
 
Suriye'de Beşşar Esed rejimi ve askeri muhalifler, Türkiye ve  Rusya'nın garantörlüğünde, Bab ilçesinin rejim kontrolündeki Tadif beldesinde  karşılıklı olarak onar kişiyi salıverdi.
 
Astana anlaşmalarıyla kurulan Alıkonulanlar Çalışma Grubu'nun "pilot  proje" olarak nitelediği sembolik takas, 30-31 Temmuz'da Soçi'de düzenlenen 10.  Garantörler Toplantısı'nda kararlaştırılmıştı.
 
Esed rejiminin en az 1500 kişiyi alıkoyduğu biliniyor. Takasın,  Türkiye'nin insani diplomasi faaliyeti çerçevesinde attığı adımlar neticesinde  gerçekleştiği belirtiliyor.

YORUMLAR