20.09.2021 10:20
Çanakkale Köprüsü'nde tarihi an: Bakan Karaismailoğlu yürüyerek geçecek

Asya ve Avrupa kıtalarını birleştirecek olan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün yapımına devam edilirken Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun bir ilki gerçekleştirerek köprüden yürüyerek geçeceği öğrenildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan paylaşımda, yapımı devam eden 1915 Çanakkale Köprüsü'nde, tarihi bir an yaşanacağı belirtildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun köprüpü yürüyerek geçeceği ifade edilirken Çanakkale Boğazı'nı boydan boya saran köprüden ilk geçiş sağlanmış olacak.

1915 Çanakkale Köprüsü'nde yapım çalışmalarının sonuna gelinirken 45 metre genişliğinde 48 metre uzunluğundaki 700 ton ağırlığında olan tabliyelerin tamamı yerine yerleştirildi.

21 Eylül Salı günü gerçekleştirilecek olan etkinlikte Bakan Karaismailoğlu'na gençlerin de eşlik edeceği ifade edilirken Bakanlığın resmi hesbaından yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye’nin üreten gençleri ülkemizin en önemli projelerinden birini keşfe çıkıyor!

Pırıl pırıl gençlerimizle #Birlikteİleriye diyerek #1915ÇanakkaleKöprüsü’nde kıtalararası yürüyeceğiz."

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ HAKKINDA

1915 Çanakkale Köprüsü, Türkiye'nin Çanakkale ilinin Lapseki ile Gelibolu ilçeleri arasında inşa edilmekte olan asma köprüdür. Çanakkale Boğazı'nın ilk ve Marmara Bölgesi'nin beşinci asma köprüsü olacaktır. Tamamlandığında, kısmen inşa hâlinde olan Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu'nun bir parçası olarak faaliyet gösterecektir. 2.023 metre orta açıklık uzunluğu ile dünyanın en uzun asma köprüsü unvanını alacaktır. Köprünün 18 Mart 2022'de hizmete girmesi hedeflenmektedir.

YORUMLAR