08.11.2019 10:20
Camileri sandalye ile doldurup kiliseye çevirdiler

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın tüm uyarılarına rağmen; sandalye, tabure ve bankların üzerinde namaz kılanların önüne geçilemedi. İmam ve müezzinlerin de şikayetçi olduğu bu durum hakkında Diyanet-Sen Başkanı Mehmet Bayraktutar'dan bir açıklama geldi.

Diyanet İşleri Başkanlığının uyarılarına rağmen, sandalye, tabure hatta özel banklar üzerinde namaz kılanların sayısının artması başta cami cemaatleri olmak üzere toplumu rahatsız ediyor.

Sandalyede namaz nasıl kılınır? (resimli anlatım) Oturarak ve Tabure, sandalye de namaz nasıl kılınır Sandalyede namaz nasıl kılınır? (resimli anlatım) Oturarak ve Tabure, sandalye de namaz nasıl kılınır Ayakta durmakta zorlanan ve dizlerindeki rahatsızlıktan dolayı ayakta namaz kılamayan hastalar oturarak, sandalye de ve taburede nasıl namaz kılmaladır? Bu şekilde namaz nasıl geçerli olur? Namaz kılan bir kimse dizlerindeki rahatsızlıktan ötürü dizlerini kıramıyor ve namaz kılmakta zorlanıyorsa, o yüzden secde yapmakta güçlük çekiyorsa namazını nasıl kılmalıdır? Hangi durumlarda ve unsurlarda oturarak namaz kılınır? İşte oturarak namaz kılmayı gösteren resimli anlatım haberimiz sizlerler. Sandalyede namaz nasıl kılınır? (resimli anlatım) Oturarak ve Tabure, sandalye de namaz nasıl kılınır tüm detaylar haberimizde.

"Diyanet fetvasını dinlemediler"

Son olarak İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, İstanbul Ortaköy’deki Teşrifatçı Hacı Mahmut Camii’ndeki sandalyeleri gösteren fotoğrafı sosyal medyadan paylaşarak tepki göstermişti. Konuyu değerlendiren Diyanet-Sen Başkanı Mehmet Bayraktutar, Diyanet’in daha önce istisnai durumlar dışında sandalyede namaz kılınmasının doğru olmadığına yönelik fetva verdiğini, ancak kimsenin bunu dinlemediğini söyledi. Camide ibadet etme şekillerinin herkes tarafından bilindiğini kaydeden Bayraktutar “Sağlıklı insanların ayakta namazı kılmaları dinimizin emridir. Ayaklarından rahatsız olanlar oturarak ayaklarını kıbleye doğru yönelterek namaz kılmaları gerekir. Uygun olan budur” dedi.

"AVM'yi ayakta geziyorlar"

Din görevlilerinin de bu konudan muzdarip olduğunu ifade eden Mehmet Bayraktutar “Bu durum artık bir alışkanlık hâline geldi. İmam arkadaşlar bu sandalyeleri ve tabureleri kaldıramıyor. Çünkü insanlar baskı yapıyorlar. Saatlerce sokakta, alışveriş merkezlerinde gezerken ayakları ağrımayanlar, camiye gelince ‘belimiz, dizimiz ağrıyor’ diyor. Bu uygun değil. Artık burada bir suiistimal var. Bunun engellenmesi lazım” diye konuştu. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Din İşleri Yüksek Kurulunun bu konuyu çok iyi irdelemesi gerektiğinin altını çizen Bayraktutar “Bu konu sık sık gündemde tutulmalı. Yeni bir namaz modeli oluşturulmamalı. Namaz, nasıl kılınacak bellidir. Peygamber efendimiz tarif etmiştir. Bunun başka bir tarifi yoktur” ifadesini kullandı.

YORUMLAR