12.08.2015 21:46
Bayık ve Karayılan Kandil'den kaçtı

Türkiye'nin PKK'ya yaptığı hava ve kara operasyonlarının sonuçları istihbarat raporlarına yansıdı. Raporlara göre PKK kampları büyük ölçüde imha olurken yüzlerce terörist öldü veya yaralandı. Örgütün lider kadrosundan Cemil Bayık'ın Suriye'ye, Murat Karayılan'ın ise İran'a gittiği bildiriliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son konuşmasında da değindiği istihbarat raporlarına CNN Türk ulaştı. CNN Türk'ün ulaştığı istihbarat raporu ile PKK'ya yönelik operasyonlardaki son durum ortaya çıktı. Buna göre PKK kampları büyük ölçüde tahrip oldu. Bombardımanların Kandil, Hakurk, Zap, Gara, Metina, Haftanin, Avaşin-Basyan kamplarına yüzde 80 oranında hasar verdiği raporlara yansıdı. Raporlara göre operasyonlarda 300'e yakın terörist öldürüldü, yaklaşık 500'ü yaralandı. Böylece 800 civarında teröristin "savaş dışı" kaldığı yazıldı.

ÖRGÜTÜN LİDER KADROSU KANDİL DIŞINA KAÇTI

Örgütün lider kadrosundaki bazı isimler ise yer değiştirmek zorunda kaldı. Murat Karayılan'ın İran'a, Cemil Bayık'ın suriye'ye geçtiği bilgisi raporlarda yer aldı.

KARADENİZ VE AĞRI YAKIN TAKİPTE

Raporlar göre, terör örgütünün kent merkezlerinde ve irili ufaklı sivil yerleşim yerlerinde çok sayıda silahlı militanı bulunuyor. Bu teröristlerin bulunduğu evlerin altlarında tüneller kazıldığı, bazı evlerin bu tüneller yoluyla birbirine bağlandığı rapor ediliyor. İstihbarat raporlarında da Şırnak ve civarındaki gelişmelerin hassasiyetle takip edildiği belirtiliyor. Karadeniz ve Ağrı yöresi dağlarına yönelik yeni bir yapılanma içinde olan örgütün, bu bölgeledeki faaliyeti de yakından takip ediliyor. Raporlarda, bu bölgelerde PKK'nın amaçlarına yönelik güvenlik güçlerinin aldığı önlemlere yer veriliyor.

ERDOĞAN BUGÜN AYNI KONUYA DEĞİNDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, teröristlerin evleri kulanıdığına dikkat çekti ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, muhtarlar seslendi: "Hangi evde kim var, nedir ne değildir. Benim muhtarım bunu gelecek, orada kaymakamına, valisine emniyet müdürüne bildirecek"diye konuştu.

İstihbarat raporlarında da Şırnak ve civarındaki gelişmelerin hassasiyetle takip edildiği belirtiliyor.

YORUMLAR