09.10.2014 14:28
Batman, Siirt ve Mardin'de sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Batman, Siirt ve Mardin'in 5 ilçesinde sokağa çıkma yasağı kaldırıldı. Diyarbakır'da gündüz sona eren yasak, akşam uygulanacak.

Batman, Siirt ve Mardin'in 5 ilçesinde sokağa çıkma yasağı kaldırıldı. Diyarbakır'da gündüz sona eren yasak, akşam uygulanacak.

IŞİD bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilerde çıkan olayların ardından valiliklerce 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/C maddesi gereğince "bozulan asayiş ve güven ortamının tekrar tesis edilmesi" için alınan sokağa çıkma yasağı 3 ilde tamamen, bir ilde ise kısmen kaldırıldı.

Diyarbakır'da gündüz kaldırılan yasak, kent merkezi ile Silvan, Bismil, Lice, Dicle ve Hani ilçelerinde akşam 18.00-06.00 saatlerinde uygulanacak.

Batman Valiliği, il genelindeki sokağa çıkma yasağı kararının 10.00 itibarıyla kaldırıldığını açıkladı.

Mardin Valiliği, Kızıltepe, Nusaybin, Derik, Mazıdağı ve Dargeçit ilçelerinde konulan sokağa çıkma yasağının bugün sabah itibarıyla sona erdiğini bildirdi.

Siirt Valiliği de dün alınan sokağa çıkma yasağının bugün 07.00'den sonra kaldırıldığını duyurdu.

Yasa dışı gösteriler devam ediyor

Terör örgütü IŞİD'e tepki bahanesiyle Doğu ve Güneydoğu'daki bazı kentlerde yasa dışı gösteriler devam ediyor. 

Bitlis'in Güroymak ilçesinde, IŞİD'in Kobani'ye saldırmasını protesto eden göstericiler, PTT binasını ateşe verdi.

İlçede dün gece boyu devam eden olaylarda göstericiler kamu mallarına zarar verdi.

PTT binasını ateşe veren göstericiler, öğretmenevi, birçok kamu binası, iş yerlerinin camlarını kırdı. İlçedeki banka şubeleri ve şubelere ait ATM'ler, trafik ışıkları olaylarda zarar gördü.

Gece boyunca yollarda yakılan lastikler nedeniyle yollar kullanılamaz hale geldi.

Öte yandan dün gece Güroymak ilçe merkezinde toplanan göstericiler, bazı kamu binalarını da ateşe verdi. Göstericilerin yaktığı Şenevler Mahallesi'ndeki Kazım Karabekir Ortaokulu'nda eğitime bir gün ara verildi.

Kobani'ye saldıran IŞİD'e tepki bahanesiyle Hizan'da dün gece gösteri yapan gruplar, AK Parti İlçe Başkanlığı binasını kullanılamaz duruma getirdi.

Saldırı ile ilgili açıklama yapan AK Parti İlçe Başkanı Ebubekir Çakmak, göstericilerin her yerde oldu gibi ilçede de parti binalarını hedef aldığı belirterek, saldırı sırasında evde mahsur kaldıklarını söyledi.

Çakmak, "Eylemciler parti binamıza girerek kullanılmaz hale getirdiler. Her tarafı kırıp döktüler. Binamızda bulunan bilgisayarları, sandalyeleri kırıp pencereden ana caddeye attılar. İlçemize yakışmayan bir davranıştır. İnşallah bugünleri bir daha Cenab-ı Allah bizlere yaşatmaz. Vatandaşlarımızdan sağduyulu olmalarını istiyoruz" diye konuştu.

BDP İlçe Yöneticisi Berhem Çelik ise gazetecilere yaptığı açıklamada, eylemlerde kendi parti binalarının da zarar gördüğünü belirterek, güvenlik güçlerinin göstericilere müdahalesi sırasında tazyikli su ile bina camlarına zarar verdiğini ileri sürdü.

Van

Çaldıran ilçesinde IŞİD'in Kobani'ye saldırısını protesto etmek için düzenlenen izinsiz gösterilerde, polise taş atan 7 kişi gözaltına alındı.

İlçede, IŞİD'in Kobani bölgesine düzenlediği saldırıları protesto etmek için düzenlenen izinsiz gösteri, geç saatlere kadar devam etti.

Adana

Terör örgütü IŞİD'i protesto bahanesiyle yapılan izinsiz gösterilerin yapıldığı merkez Seyhan ve Yüreğir ilçelerinde bazı mahallelerde belirlenen adreslere operasyon düzenlendi.

Özel harekat polislerinin de katıldığı operasyonda 30'dan fazla kişi gözaltına alındı.

Evlerde yapılan aramada 5 tabanca, av tüfeği ve bıçak ele geçirildi.

Hakkari

Terör örgütü IŞİD'i protesto bahanesiyle Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde gösteri düzenleyen gruplar, bir okulu ateşe verirken, ilçede bazı esnaf bugün de kepenklerini açmadı.

Kobani'ye saldıran IŞİD'e tepki bahanesiyle Şemdinli'de dün gece saatlerine kadar gösteri yapan gruplara, polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulundu.

Cadde ve ara sokaklara barikatlar kuran gruplar, daha sonra Yavuz Sultan Selim İlköğretim Okulu'nu ateşe verdi. İtfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürülen yangından sonra okulun yönetici ve personelleri evrakları tahliye etti.

Esnaftan bazılarının kepenk açmadığı ilçe merkezinde, jandarma ekipleri ise yüksek binalarda güvenlik amacıyla bekletiliyor. 

İzmir'de 27 kişi adliyeye sevk edildi

İzmir'de terör örgütü IŞİD'i protesto bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilere katıldıkları ve teşvik ettikleri iddiasıyla aralarında HDP İzmir İl Eş Başkanı Cavit Uğur'un da bulunduğu 11'i küçük yaşta 27 kişi adliyeye sevk edildi.

IŞİD'in Kobani'ye (Ayn el Arap) saldırılarını bahane ederek İzmir'in çeşitli ilçelerinde izinsiz gösteri düzenleyen gruplara polisin müdahalesinde gözaltına alınan 11'i çocuk 27 kişinin emniyetteki işlemleri tamamlandı. 

Gözaltına alınanlar arasındaki HDP İzmir İl Eş Başkanı Uğur'un sosyal medyadaki hesabından eylemlere katılma çağrısı yaptığı ve eyleme katılanları galeyana getirici paylaşımlarda bulunduğu, M.E.T'nin (25) Konak'taki gösterilerde polisin silahını alarak kaçmaya çalıştığı, M.O'nun (21) ise Kadifekale semtindeki Türk bayrağını indirmeye çalıştığı iddia edildi. 

Çocuk Şube Müdürlüğü'ndeki yaşları 18'in altında 11 kişi ile Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki 16 kişi İzmir Adliyesi'ne sevk edildi.

Ağrı

Doğubayazıt ilçesinde askeri birlikler, olaylara müdahale etmek için güvenlik önlemi aldı.

Doğubayazıt'ta güvenlik güçleri, KESK öncülüğünde bazı sivil toplum kuruluşlarının basın açıklaması yapmasına izin vermedi.

Bunun üzerine grup, polis ve jandarmaya taş, havai fişek ve molotofkokteyli ile saldırdı. Jandarma ve polis gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

İlçede kamu kurum ve kuruluşlarının önlerinde askeri araçlar mevzilendi. Güvenlik güçleri şehir merkezinde giriş-çıkışları yasakladı.

Minibüs ve otobüsçüler de eylem yaparak servise çıkmadığı için okul giriş ve çıkış saatlerinde öğrenciler zor anlar yaşadı.

Olayların devam etmesi nedeniyle esnaftan bazıları bugün de kepenk açmadı.

Mersin

Eğitim-Sen Mersin Şubesi üyeleri, terör örgütü IŞİD'e tepki göstermek için yürüyüş yaptı.

Özgür Çocuk Parkı'nda bir araya gelen sendika üyeleri, AK Parti Akdeniz ilçe binasına kadar yürümek istedi.

Polisin izin vermediği yürüyüşte, Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu ile emniyet güçlerinin uzlaşması sonrasında yol, grubun geçişi için açıldı.

Slogan atıp pankartlarla yürüyen grup, AK Parti Akdeniz ilçe binası önüne gelerek oturma eylemi yaptı. Grup, daha sonra olaysız dağıldı.

YORUMLAR