17.01.2021 22:07
Batan gemide can pazarı

Bartın’ın İnkumu beldesi açıklarında fırtınadan dolayı ortadan kırılarak batan Palau bandıralı gemide yaşanan can pazarı kameralara böyle yansıdı.

Bartın açıklarında bir kuru yük gemisinin batmasına neden oldu. 12 kişilik mürettebattan 3'ünün cansız bedenine ulaşıldı. Şu ana kadar 6 kişi kurtarıldı. Kurtarma çalışmalarına bölgedeki kötü hava koşulları nedeniyle ara verildi.

Bartın’da yerelde hizmet veren Hayat gazetesinin sahibi Rasih Karakaş tarafından çekilen görüntülerde gemi battıktan sonra Karadeniz’in hırçın dalgalarında filika botlar ile savrulan mürettebatın yaşadıkları kayda alındı. İçerisinde 2’si Rus, 10’u Ukranyalı toplam 12 mürettebatın bulunduğu Palau bandıralı ‘ARVIN’ isimli kuru yük gemisinin batmasının hemen ardından filika botuna binerek kurtulmaya çalışan mürettebatın dalgalar arasında sürüklenmeleri anbean kameralara yansıdı.

Yaşanan şiddetli fırtına sonrası içerisinde 2 bin 902 ton granül üre (azotlu gübre) yükü bulunan geminin battıktan sonra filika botuna binen 12 mürettebat, botun kayalıklara doğru savrulması ve fırtına da devrilmesiyle denize düştü. Bu sırada hava muhalefetine rağmen güçlükle kaza yerine ulaşan Sahil Güvenlik botu tarafından 6 mürettebat sağ olarak kurtarıldığı anlarda kameraya yansıdı.

GEMİNİN BATMA ANI
Bartın’da yayın yapan Bartınstar gazetesinin ulaştığı görüntüde ise geminin batma anına ilişkin görüntüler yer aldı.

İnkumu açıklarında Rus bandıralı bir kuru yük gemisi battı İnkumu açıklarında Rus bandıralı bir kuru yük gemisi battı İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik Komutanlığı, Bartın İnkumu açıklarında batan Palau bayraklı ticari kuru yük gemisindeki 6 kişinin sağ olarak kurtarıldığını, 6 kişiyi arama kurtarma çalışmalarının ise devam ettiğini açıkladı.

Kaynak : İHA
YORUMLAR