22.11.2014 18:36
Başbakan Yardımcısı Babacan'dan önemli açıklama

Başbakan Yardımcısı Babacan, "Özellikle son 1,5 yıldır uluslararası alanda olumsuz bir kampanyayla karşı karşıyayız. Bunların hiçbirinin önemi yok. Hiçbir şeyden korkmaya gerek yok" dedi.

 Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Özellikle son 1,5 yıldır uluslararası alanda olumsuz bir kampanyayla karşı karşıyayız. Bunların hiçbirinin önemi yok. Dünya manşetleri ne yazarsa yazsın, biz doğruyu yaptığımızdan eminsek, hiçbir şeyden korkmaya gerek yok" dedi.


Babacan, Necip Fazıl Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen AK Parti Akyurt İlçe Başkanlığı 5. Olağan Kongresi'nde, merkez ilçe görünümüne kavuşan Akyurt'un daha iyilerine layık olduğunu, uluslararası kongre merkezinin yapılmasıyla ilçenin çehresinin daha da değişeceğini söyledi.

Türkiye'nin son 12 yılda büyük ilerleme kaydettiğini ifade eden Babacan, "Türkiye'de artık çok daha iyi işleyen bir demokrasi var. Temel hak ve özgürlükler konusunda büyük adımlar attık. Millete efendi olmak değil, hizmetkar olma anlayışını AK Parti kimliği ile tüm Türkiye'de egemen kıldık. Millete yukarıdan bakan değil, hemhal olan, çözüm üretmek için gece gündüz demeyen bir iktidar var" şeklinde konuştu.

Enflasyonun son dönemlerde büyük düşüş gösterdiğini belirten Babacan, şöyle konuştu:

"Çoğu ekonomik sorunu çözerek, artık geride bıraktık. Dış borca baktığımızda, net borç sıfırlandığı gibi 30 milyar dolar artımız var. Merkez Bankamızın rezervi 132 milyar dolar. Geçen sene IMF'ye borcumuzu sıfırladık ve kredi limiti açtık. Türkiye artık alan el olmaktan, veren el olmaya geçti. 2003'te yardım edilen ülke listesindeydik. Bu yıl yükselen yardım eden ülkeler listesine girdik. Sadece geçen yıl dış yardımlarımız 3,3 milyar dolara çıktı. Bu, Türkiye'nin nereden nereye geldiğini gösteriyor. İnsani yardımlarda dünya 3'üncüsüyüz."

Türkiye'nin pek çok alanda ilerlediğini dile getiren Babacan, ulaştırma alanında da ciddi yatırımlar yapıldığını ve ülkenin bu alanda merkez haline geldiğine dikkati çekti. Bu durumun bazı ülkelerin Türkiye'yi kıskanmasına ve çekememesine yol açtığını anlatan Babacan, "Özellikle son 1,5 yıldır uluslararası alanda olumsuz bir kampanyayla karşı karşıyayız. Bunların hiçbirinin önemi yok. Dünya manşetleri ne yazarsa yazsın, biz doğruyu yaptığımızdan eminsek, hiçbir şeyden korkmaya gerek yok. Formül basit; Biz doğru olacağız, niyetimizi sağlam tutacağız. Dünyanın neresinde olursa olsun insanlık için politika uygulayacağız" ifadelerini kullandı.

G-20 Zirvesi'ne ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Babacan, "G-20 zirvesinde 20 ülke arasından oybirliği ile (başkanlığa) seçildik. 1 Aralık'ta devralıyoruz. G-20 dönem başkanlığımızda düşük gelirli ülkelerin sorunlarını da masaya yatıracağız" diye konuştu.

Diğer konuşmacılar

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de Akyurt'un son 10 yılda büyük bir dönüşüm geçirdiğini belirterek, "Akyurt, oy yüzdesi açısından her seçimde ya birinci, ya da ikinci olmuştur. Ne kadar sizin için gayret etsek borcumuzu ödeyemeyiz" diye konuştu.

Gökçek, Akyurt'a yapılması planlan fuar alanının inşaat çalışmalarına yakın zamanda başlanabileceğini söyledi.

Konuşmasında CHP'ye de değinen Gökçek, şunları kaydetti:

"Sayın Kılıçdaroğlu'na sahip çıkmak lazım. Parti içinde sıkıntı var. Dün 'MİT bize takmış' diyor. Kendi partisinin üyesi 'MİT'e ne gerek var, biz zaten karışığız' diyor. Dün 'Allah seni CHP'nin başından eksik etmesin' diye twit attım. İnanıyorum ki Kılıçdaroğlu CHP'nin başında olduğu sürece o parti iktidar olmaz. O nedenle daha çok dua edelim inşallah."

AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, Akyurt'un birlik ve beraberliğin "numunesi" olduğunu ifade ederek, "Gerek belediye, gerekse genel seçimlerde bu ölçekteki ilçeye yakışır şekilde davrandınız. Erdoğan'ı Çankaya'ya gönderdiniz. Hepinize en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Akyurt kendine yakışanı yaptı" dedi.

AK Parti'nin kurumsal kimliğini kazandığını vurgulayan İşler, "AK Parti'de çatlak olur mu, parti bölünür mü diye ellerini ovuşturanların ellerinin boş olduğunu çok şükür gördük" ifadesini kullandı.

YORUMLAR