21.04.2016 01:56
Başbakan Davutoğlu ile Stoltenberg bir araya geldi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Varşova'da yapılacak NATO Zirvesi öncesinde Ankara'ya önemli bir ziyarette bulundu.

Türkiye’nin, Suriye sınırında DAEŞ’in Rus silahı olan katyuşa füzeleriyle yaptığı saldırılar başta olmak üzere maruz kaldığı terör tehditleri bu ziyaretin güncel önemini artırdı.

ÇANKAYA’DA 1.5 SAAT
Stoltenberg’in Ankara’daki ilk durağı Çankaya Köşkü oldu. NATO Genel Sekreteri, BaşbakanlıkÇankaya Köşkü’nde 1.5 saat süren heyetler arası görüşmenin ardından 21 Nisan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecek. Ayrıca Milli Savunma Bakanı ismet Yılmaz ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile de görüşecek. Görüşmelerin gündeminde Suriye sorunu ve DAEŞ’e karşı Irak’ta düzenlenecek müşterek operasyonlar ve Türkiye’nin sınır güvenliği gibi önemli konular yer alıyor.

İKİ GÜNLÜK ZİYARET
Stoltenberg, 8-9 Temmuz 2016 tarihlerinde Varşova’da düzenlenecek NATO Zirvesi hazırlıklarını ele almak üzere, bugün Türkiye'ye iki günlük ziyarette bulundu.

20 Nisan’da Ankara’ya gelen Stoltenberg’in ilk durağı Çankaya Köşkü oldu. NATO Genel Sekreteri, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edildi. Görüşmenin Türk heyetinde Milli Savunma Bakanı Yılmaz ile Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da yer aldı. Görüşme, 1.5 saat sürdü. Görüşmeye hem bakanların katılması hem de süresi, görüşmenin nezaket ziyaretinin dışına taştığının göstergesi.

GÖRÜŞMELERİN GÜNDEM MADDELERİ
*Varşova Zirvesi hazırlıkları.

*NATO’nun Güneydoğu sınırlarındaki güvenlik ortamından kaynaklanan sınamalar ile İttifak’ın Türkiye’ye yönelik güvence tedbirlerinin uygulanması.

*Suriye, Irak ve terör örgütü DAEŞ başta olmak üzere, Ortadoğu ve Kuzey Afrika kaynaklı sorunlar.

*NATO’nun Ege Denizi’ndeki faaliyeti.

YORUMLAR