22.04.2016 20:23
Bakan Işık, 'En temel önceliğimiz, yerli, yenilikçi ve yeşil üretim'

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, "En temel önceliğimiz, yerli, yenilikçi ve yeşil üretim. Türkiye ölçek bazında ne üretebiliyorsa yerli üretmeli.." dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Hayat Kimya AR-GE Merkezi açılışında yaptığı konuşmada, Ar-Ge merkezi açmanın Türkiye için en hayırlı işlerden biri olduğunu, dünyada Ar-Ge yapmayan, ürünlerini yenilikçi anlayışla geliştirmeyen ülkelerin yarışta geri kaldığını belirtti.

Ülkelerin Ar-Ge ve teknolojiye zaman ayırdığı dönemlerde Türkiye'nin başka işlerle uğraştığını, ülke sanayileşmesine 1960'larda destek verilmediğini belirterek, ülkenin şu anda Almanya ile "bilek güreşi" yapabilecek konuma geleceğini vurgulayan Işık, "Onun için hızlı hareket etmek durumundayız. Onlar 100'le gidiyorsa biz 130'la gitmek zorundayız. En temel önceliğimiz, yerli, yenilikçi ve yeşil üretim. Türkiye ölçek bazında ne üretebiliyorsa yerli üretmeli. Biz tasarruf açığı olan bir ülkeyiz. Tasarruflarımız kendi yatırımlarımızı finanse edecek düzeyde değil. Böyle bir ülkenin ithalata bağımlı olması kabul edilebilir bir şey değil." diye konuştu.

Üretimin yenilikçi olması gerektiğini, bu anlayışla üretim yapılmazsa, yarışta geri kalınacağını ve yenilikçi üretimin en temel anlayış olarak benimsenmesine işaret eden Bakan Işık, yeşil üretimin de en az yerli ve yenilikçi üretim kadar önemine değindi.

YORUMLAR