19.10.2015 20:59
'19 Ekim Muhtarlar Günü' genelgesi yürürlükte

19 Ekim'in "Muhtarlar Günü" ilan edilmesine ilişkin Başbakan Davutoğlu imzalı genelge, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

19 Ekim'in "Muhtarlar Günü" olarak ilan edilmesine ilişkin Başbakan Ahmet Davutoğlu imzalı genelge, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden muhtarlık müessesesinin 1829'dan bu yana faaliyetlerini sürdürdüğü belirtilen genelgede, muhtarların bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirdiği bildirildi.

Genelgede, şunlar kaydedildi:

"Muhtarlarımız ve muhtarlık müessesesinin ihtiyaçları, karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ile bu müessesenin tarihsel bağlarını koruyarak geleceğe ilişkin vizyonunun belirlenmesine yönelik çalışmaların yürütülmesi amacıyla 19 Ekim gününün Muhtarlar Günü olarak belirlenmesi uygun görülmüştür. Muhtarlar Günü kapsamında yapılacak etkinlikler, İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenecek esas ve usuller çerçevesinde yürütülecektir."

YORUMLAR