03.05.2014 22:01
Zeybekci'den sürpriz cari açık öngörüsü

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, cari açığın, mart ayı rakamlarına göre yüzde 30, birinci çeyrek itibarıyla yüzde 25 civarında düştüğünü belirterek "Hedeflerimizi çok sürpriz şekilde yakalayıp, geçeceğiz" dedi.

Nihat Zeybekci, "Denizli'de Sağlık ve Termal Turizminin Dünü, Bugünü ve Geleceği" konulu paneldeki konuşmasında, ocak ayında son 10 yılın en iyi istihdam rakamlarının geldiğini, son 3-4 ayın kapasite kullanım oranlarının da son 17 çeyreğin en iyi rakamları olduğunu belirtti. Elektrik kullanım rakamlarının da artmaya başladığına dikkati çeken eden Zeybekci, şöyle konuştu: "Mart ve nisanda ihracatımız, tarihimizin en büyük ihracat rakamı oldu. Cari açık, mart ayı rakamlarına göre yüzde 30, birinci çeyrek itibarıyla yüzde 25 civarında düştü. Hedeflerimizi çok sürpriz şekilde yakalayıp, geçeceğiz. İhracatımız, bu yıl 166 milyar doları da aşarak tarihi rekorlar kıracak. İhracatımızın yüzde 10 artması demek, rahmetli Turgut Özal'ın başlattığı ihracata dayalı kalkınma modelinin en başarılı adımlardan birinin atıldığı yıl dönümü olması, üretimin yüzde 10 artması, istihdamın artması, refah artması demek. Tüketimin artması demek, yatırım, milli büyüme demek. İhracatın artması, dışarıdan sıcak para gelecek de memlekette kalkınma olacak veya cari açık kapanacak değil, namerde el açmamak demek. Bugüne kadar kullanmadığımız kapasitelerin, yer altı zenginliklerimizin, işgücünün kullanılması ve bunlara karşı da hiç kimseye hesap vermeyeceğimiz, faiz ödemeyeceğimiz, ihracat geliri olarak yurt dışından para getirmek demek."


Zeybekci, Pamukkale ve Karahayıt'ta özel çevre koruma bölgelerindeki turizm yatırımlarında, diğer turizm bölgelerindeki gibi 5. bölge teşviklerinden tam yararlanılamadığı için yatırımcıların sıkıntı yaşandığına işaret ederek konunun çözümü için gerekli yasal düzenlemeyi yaptıklarını bildirdi.

Denizli'nin termal sağlık turizm merkezi olmaması için hiçbir nedeninin kalmadığını ifade eden Zeybekci, "Artık mazeret yok. Bundan sonra burada yatırımları bekliyoruz. Bu vadi, artık yatırım ve turizm merkezi olacak ama koruyarak. Bu vadi, kültür turizmi merkezi olacak. Denizli'ye gelen turistlerin konaklamaları, gündelik yerine bir haftaya çıkarmayı hedefliyoruz. Sağlık turizmi için Denizli'ye gelen turistleri, 15 günü dolu dolu geçecek şekilde, memnuniyetle ayrılmaları sağlayacağız. Bu konuda Denizli Büyükşehir Belediyesinin çok önemli heyecanları var" diye konuştu.

Vali Abdülkadir Demir, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti Denizli Milletvekilleri Mehmet Yüksel, Bilal Uçar ve Nurcan Dalbudak'ın da katıldığı panelin ardından Zeybekci, bir otel ve bir otel ek binasının açılışını yaptı.

Bakan Zeybekci, daha sonra AK Parti belediye meclis üyeleri ve belediye başkanlarıyla basına kapalı toplantı gerçekleştirdi.

YORUMLAR